Rozprávať sa v súčasnosti so stredoeurópskymi bankármi o Maďarsku je ako otvoriť hrádzu ťažko zastaviteľnému prúdu sťažností a počítania strát. Kroky maďarskej vlády voči vlastným i zahraničným investorom sa spoza hraníc dobre sledujú; jedným z dôvodov je určite aj škodoradosť, ktorá sa často kombinuje s falošnou nádejou, že nám sa to stať nemôže.
Škoda míňať čas na paralely Smeru s Fideszom, stačí len spomenúť, že obe strany majú širokú podporu aj napriek tomu, že ich zásluhy sú prinajmenšom pochybné.
Pritom, samozrejme, platí aj argument, že Fidesz má v parlamente ústavnú a Smer „len“ jednoduchú väčšinu. No aj tak sa mu darí pomaly a dôsledne odstraňovať demokratické brzdy zneužívania moci a paralyzovať ústavné inštitúcie. Ak nastúpi na čelo krajiny dvojica Fico – Kaliňák ako slovenská obdoba tandemu Putin – Medvedev, bude odstraňovanie demokratickej rovnováhy definitívne. Komu sa zdá porovnanie len formálne, nech nezabúda, že možný budúci premiér Robert Kaliňák má na povel napríklad políciu.
Z pohľadu biznisu sa stále nemusí nič závažne zmeniť, kým sa slovenská vláda otvorene nevydá maďarskou cestou. Tou nie je ani tak nepríjemné bezhlavé zdaňovanie sektorov, ktoré majú peniaze, ale predovšetkým nepredvídateľnosť jej krokov. Do nestabilného prostredia sa zahraniční ani domáci investori nepohrnú. A tí, ktorí tam už sú, svoje pozície prehodnotia. Prípad Raiffeisen, veľkej zahraničnej banky v Maďarsku, je len jedným z mnohých. A odchody sa zďaleka netýkajú len finančného sektora. Maďarská vláda sa stáva akousi ebolou, vírusom, ktorý svojho hostiteľa nakoniec zabije úplným vykrvácaním.
Slovenská vláda je zatiaľ v tomto smere skôr chrípkou. Sektory, ktoré majú peniaze, necháva žiť. Obťažuje ich síce, ale všetci veria, že čoskoro nepríjemné príznaky pominú. Stačí sa však pozrieť na predkladaný štátny rozpočet, chýbajúce stámilióny a megalomanské plány od jedinej zdravotnej poisťovne po štadióny, aby bolo jasné, že „tvorivé“ hľadanie zdrojov rozpočtu sa ešte len začne. Maďarský príklad ukazuje, že európske protesty v prípade na všetko odhodlanej vlády ako hrozba nefungujú. Ak sa V. Orbánovi prepečie jeho pokrivenie miestnej demokracie a nebodaj ešte aj vyhrá ďalšie voľby, slovenská vláda môže mutovať podľa maďarského vzoru.
Z takejto chrípky by sa nielen hospodárstvo zotavovalo veľmi dlho.