Na čistý zisk firma už dlhšie premieňa každé piate euro utŕžené od svojich zákazníkov. A to jej tržby dosiahli minulý rok približne 10 miliónov eur. Prirodzene, potom aj do štátnej kasy posiela viac než iní v podobe daní z príjmov. Takmer celú dvadsatinu svojich tržieb. Čísla robia z bojnických kúpeľov nielen ďaleko najrentabilnejší podnik v brandži, ale radia ho aj do prvej pol stovky najziskovejších firiem celej krajiny.

Pod úspechom firmy je podpísaný najmä jej dlhoročný majiteľ Slavomír Eliaš. Ten sa v médiách skoro neobjavuje, a keď áno, tak skôr len v pozícii manažéra kúpeľov. Týždenníku TREND však porozprával nielen vlastný podnikateľský príbeh, ale načrtol aj svoje know-how, ktorým dostal kúpele tam, kde sú dnes. A to má s nimi ešte ďalšie plány.

Nenápadné Kúpele Bojnice udivujú ziskom. Čo je za ich úspechom?

Kúpele Bojnice Zdroj: Kúpele Bojnice

Les ako golfové ihrisko

Keď sme za S. Eliašom prišli na rozhovor, usadil nás do auta a išiel nám poukazovať kúpeľný areál. Použiť na jeho prehliadku auto nie je v Bojniciach nič nezvyčajné. Súčasný priestor by sme síce prešli aj pešo, ale spolu s tým budúcim ťažko. Bojnické kúpele majú veľké rozvojové plány a na ich uskutočnenie kúpil S. Eliaš okolité pozemky a lesy. Dohromady s terajším areálom majú sto hektárov. Motorizovaná prehliadka má svoj význam.

Počas našej návštevy koncom minulého roka práve dokončovali úpravy kopca, ktorý je nad kúpeľmi, a vytvorili tu 1,5-kilometrovú aleju – chodník lemovaný tristo stromami, ktorý nazvali Aleja Slovanov. Všetko je robené tak, aby sa po ňom vedeli ľahko pohybovať aj ľudia s obmedzenou mobilitou, starší či rodičia s kočíkmi.

Potom nás S. Eliaš zobral do „kúpeľného“ lesa. Ide o les, kde namiesto popadaného lístia, ihličia, konárov či kríkov pod stromami rastie tráva. Pestovaná tak, ako keby sme boli na golfovom ihrisku. Les sa má v priebehu budúcich rokov stať veľkým ihriskom. Pribudnú tu atrakcie ako napríklad ihriská či lanové dráhy, bude tadiaľto chodiť vláčik, vyrastú tu cyklotrasy a vznikne priestor aj pre psičkárov, vymenúva riaditeľ a majiteľ kúpeľov aktivity, ktoré by sem mali pritiahnuť ďalších návštevníkov. Chodníky budú rovnako ako v aleji bezbariérové, aby sa sem dostal každý.

Nenápadné Kúpele Bojnice udivujú ziskom. Čo je za ich úspechom?

Kúpele Bojnice Zdroj: Kúpele Bojnice

„Chceme, aby to celé malo hlavu a pätu. Aby sa kúpeľný areál a park stali oázou pokoja, lebo do kúpeľov sa chodia ľudia liečiť. Ale ak by sa prišli len zrelaxovať, tu ten pokoj nájdu. No a okolité lesy, ktoré sme kúpili, budú zase priestorom na aktívny oddych v prírode,“ vysvetľuje S. Eliaš.

Už teraz vybudovali kúpele v lesoch nad Bojnicami vyhliadku na mesto a okolité hory, pri dobrom počasí a viditeľnosti je odtiaľto dovidieť až na vrchy Veľkej Fatry. V čase našej návštevy bol vchod na vyhliadku uzamknutý, hoci predtým bola vždy voľne dostupná. Dôvod? Už niekoľkokrát sa stala terčom vandalizmu, tak sa ju S. Eliaš rozhodol zamykať. Hovorí, že má ťažké srdce na mestskú políciu, ktorá by sa mala práve o poriadok na takýchto miestach starať. „My sme to nevybudovali pre seba, ale pre verejnosť a nemáme právomoc to tu strážiť a udržiavať poriadok, tú má mestská polícia. Ale nerobí to,“ konštatuje.

Čo v nich liečia

Základom kúpeľnej liečby v Bojniciach je liečivá hydrogén-uhličitanovo-síranová a vápnikovo-horčíková termálna voda s teplotou 28 až 52 °C. Tá slúži na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva, nervového systému, onkologických ťažkostí, ženských chorôb, ako aj problémov s obličkami či močových ciest.

Zobudenie spiacej princeznej

Úprava a zatraktívnenie okolitých lesov je len jedna časť zámerov, ktoré majiteľ kúpeľov v najbližších rokoch má. Bojnice totiž pred pár desiatkami rokov boli naozaj vychytenou výletnou lokalitou, generácia dnešných štyridsiatnikov a starších si určite veľmi dobre spomína na návštevu Bojnického zámku, miestnej zoo či kúpeľného parku.

„Za veľmi dôležitú považujem decentralizáciu riadenia a pravidelné vyhodnocovanie výkonov oproti predošlému obdobiu.“

Od 90. rokov minulého storočia ich popularita klesala. S. Eliaš by však ich slávu rád opätovne vzkriesil. Hovorí o investícii približne 50 miliónov eur z vlastných zdrojov, za ktoré by tu chcel vybudovať hotelové kapacity, obnoviť voľakedy populárne kúpalisko Čajka a vybudovať menší zábavný park. V pláne mal aj postavenie 60 metrov vysokej rozhľadne s bezbariérovým prístupom podľa vzoru rozhľadní v Česku a na Morave. Tam podobné rozhľadne na mnohých miestach naštartovali turizmus a zatraktívnili pre ľudí dovtedy nezaujímavé lokality.

Nenápadné Kúpele Bojnice udivujú ziskom. Čo je za ich úspechom?

Kúpele Bojnice Zdroj: Kúpele Bojnice

S výškou 60 metrov tu však narazil. Nedovolili mu 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa