S. Žiaran prízvukoval, že tým ušetrili 60-tisíc eur, pretože firma mala za prácu zinkasovať 180-tisíc eur. V skutočnosti bola úspora ešte o tritisíc eur vyššia.

Spomenul tiež, že centrálny grouper im z analýzy vyšiel ako najlacnejšia alternatíva. Krátko nato, po výmene vlády aj vedenia úradu pre dohľad, sa však všetko zmenilo. ÚDZS rozhodol, že nemocniciam budú dodávať počítačové programy certifikované súkromné spoločnosti. V súčasnosti majú licenciu len dve – Asseco Central Europe a ICZ Slovakia.

Nelogickosť situácie

Pre lepšie vysvetlenie, čo to vlastne grouper je a prečo zrazu nestačí všetkým ten úradný, je nutné vrátiť sa do minulosti. V roku 2011 podpísal úrad pre dohľad zmluvu s nemeckou spoločnosťou InEK o prevzatí ich modelu DRG.

Na jeho základoch si malo Slovensko vybudovať vlastný, spravodlivejší systém oceňovania ústavných zdravotníckych zariadení. Súčasťou zmluvy bol aj grouper, softvérový nástroj, ktorý pomáha platbu vypočítať. Ten bolo nutné prispôsobiť slovenským podmienkam, s čím mal pomôcť súkromník.

Nemali know-how

Úrad si na to obstaral IT firmu, no po mesiaci vraj zistili, že nemá dostatočné know-how. Rozviazali s ňou zmluvu a softvér pripravili sami. Nad rámec vytvorili DRG portál, ktorý mal byť základným kontaktným miestom pre nemocnice, zdravotné poisťovne aj úrad.

„Poskytovatelia sa naň zaregistrujú a môžu cezeň vykazovať všetky hospitalizácie a porovnávať si, koľko za ne dostávajú peňazí teraz a koľko budú podľa DRG,“ vysvetľoval S. Žiaran.

No v praxi to takto nikdy nefungovalo. A potrebný DRG softvér nemocniciam začali dodávať súkromníci. „Nemecký grouper si každá krajina musí prispôsobiť svojmu systému. V princípe sám teda veľmi nerozumiem, prečo 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa