Všetko mohlo byť úplne iné, keby Michalovce neboli tak ďaleko. Spustenie tamojšej nemocnice novej generácie v roku 2017 sa obišlo bez veľkých mediálnych fanfár. O Nemocnici Bory sa to už povedať nedá. Naopak, desaťtisíc návštevníkov počas sobotňajšieho dňa otvorených dverí ukázalo obrovský záujem verejnosti o služby jednej z najmodernejších nemocníc v širokom okolí nielen Bratislavy, ale aj celého Slovenska.
Dokonca aj médiá, ktoré sa stavajú k akcionárovi kriticky, uznávajú prínos celého projektu. Pritom však nezabúdajú dodať svoj vlastný pohľad na jeho financovanie – má ísť o revanš za prostriedky vytiahnuté z Dôvery. Úplný opak je však pravda – úver, ktorý si Penta z Dôvery zobrala, už dávno celý splatila. Nová nemocnica je ukážkou, ako dokáže súkromný sektor úspešne investovať kapitál aj v takom politicky sprofanovanom prostredí, akým je zdravotníctvo. Bolo by však chybou myslieť si, že ide len o peniaze.
Štátna nemocnica nebude
Plánovaná nemocnica Rázsochy je toho najlepším dôkazom. Pred rokom generálna riaditeľka Sekcie plánu obnovy na Úrade vlády Slovenskej republiky Lívia Vašáková v rozhovore pre TREND povedala, že na úspešné začatie projektu Rázsoch ostávajú týždne. Prešlo 12 mesiacov a nestalo sa prakticky nič.
Naopak, pred minulým víkendom sa objavili správy, že Rázsochy nebudú a ministerstvo financií odporúča prostriedky presunúť inde. To však úrad vlády, prirodzene, dementoval, keďže teraz pred voľbami by šlo o obrovskú blamáž dočasného premiéra a zastupujúceho ministra zdravotníctva aj financií Eduarda Hegera, ktorý je za plán obnovy plne zodpovedný.
V realite je však jedno, ako veľmi sa bude situácia zahmlievať. Šanca, že sa z peňazí plánu obnovy postaví akákoľvek nová nemocnica, najmä Rázsochy, je nulová. Ak nič iné, tak to neumožnia termíny na verejné obstarávanie, posudzovanie vplyvov na životné prostredie a milión ďalších podstatných detailov. V tom lepšom prípade sa peniaze môžu presunúť inde, v tom horšom o ne Slovensko úplne príde.
Zišlo by sa ich viac
Namiesto toho, aby krajina mala štyri také nemocnice, ako sú Bory, nebude okrem nich stáť ani jedna. Dôvodom nie je len politický útok Igora Matoviča na súkromný kapitál v zdravotníctve, ale aj očividná neschopnosť štátu veci úspešne realizovať, aj keď na to má miliardu eur. Peniaze totiž zďaleka nie sú pri stavbe nemocníc všetko.
Naopak, sú iba jednou malou časťou skladačky, kde treba skúsenosti, know-how a zdatných projektových manažérov. Koncová nemocnica je okrem atómovej elektrárne najkomplexnejší civilný projekt postavený na Slovensku. Paradoxne, napokon môže byť prínosným aj to, že štátne Rázsochy stáť nebudú. Napriek prvotnej vysokej investícií by sa mohli totiž stať ďalšou a možno najväčšou čiernou dierou slovenských verejných financií.
Projektoví manažéri považujú za absurdné tvrdenia, že pre úspešnú novú nemocnicu nestačí len presunúť oddelenia zo starých budov do nových. Bory ukazujú prečo.
Nemocnica, to nie sú len nové múry, nové postele či nové vybavenie. Ak má byť efektívna a celá spoločnosť má získavať na jej postavení, je potrebné, aby predstavovala aj vyššiu bezpečnosť, vyšší komfort pacientov, vyšší štandard liečby či vyšší stupeň digitalizácie. Nemocnica Bory toto všetko spĺňa.
Napríklad plávajúce lôžka zabezpečujú efektívne využitie priestorov a personálu, ako aj vyšší komfort pacienta, ktorý nemusí cestovať po rôznych oddeleniach. Digitalizácia cesty pacienta má za cieľ odbúrať akékoľvek chyby pri podávaní liekov či iných zdravotníckych výkonoch. Nový informačný systém optimalizuje pobyt pacienta v nemoci tak, aby sa vyhol rizikám zbytočne dlhého pobytu.
To všetko sú procesy, ktoré sa v nemocnici v Michalovciach dolaďovali roky a ktoré dokážu Bory replikovať. Nová koncová nemocnica nie je projektom na zelenej lúke, ale vyústením dlhoročných skúseností a know-how. Navyše s cieľom dosahovať zisk.
Zatrasie zdravotníctvom
V súčasnosti sú veľké koncové nemocnice čiernou dierou slovenských verejných financií. Rok čo rok dosahujú enormné dlhy nad svoje rozpočty, ktoré štát periodicky oddlžuje. Ide o miliardy eur, pri ktorých nikto nevie, za čo daňoví poplatníci platia – procesy sa nedajú merať, nieto ešte kontrolovať a plánovať.
Je to živelný systém, ktorý sa vymkol spod kontroly. Nová Nemocnica Bory v ňom spôsobí šok. Nielenže má potenciál ponúkať služby násobne vyššej kvality, ale jej cieľom je zároveň dosahovať zisk. Zámerom akcionára je, aby tie isté výkony, ktoré sa tu budú poskytovať, neboli stratové. Ak sa jej to skutočne podarí, môže zatriasť celým modelom poskytovania nemocničnej starostlivosti na Slovensku. Plne poukáže na problematickosť, neefektívnosť a neinovatívnosť štátnych organizácií. A v konečnom dôsledku ukáže, že súkromný kapitál dokáže pracovať radovo efektívnejšie vo všetkých odvetviach ekonomiky vrátane zdravotníctva.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?