Dnes to môže znieť trochu prehnane, ale v máji 1980 Nemeckej spolkovej republike hrozilo niečo ako rozpad pre spor o jadrovú energetiku. Wendland je v súčasnosti pôvabná prírodná rezervácia na ľavom brehu dolného toku Labe asi sto kilometrov východne od Hamburgu. V roku 1980 tam bola železná opona, ktorá rozdelila Nemecko na západnú demokratickú a východnú komunistickú časť. V miestnych lesoch a na piesočných brehoch stále nájdete strážne veže východonemeckej pohraničnej stráže, ako aj zoznamy východných Nemcov, ktorí zaplatili životom za pokus dostať sa do slobodného sveta.
Wendland, ktorý sa prekladá ako slovanská krajina, je medzi odborníkmi známy aj ako oblasť, kde sa v 17. storočí udržiaval pri živote slovanský jazyk Drevanov, kmeňa polabských Slovanov, a v chudobnej piesočnatej vresoviskovej oblasti udržali svoju kultúru o pol tisícročia dlhšie ako všetky ostatné národnosti a kmene slovanskej kultúry západne a severne od Lužice a Čiech. Vďaka tomu sa miestnemu farárovi vo Wustrowe Christopherovi Henningovi podarilo napísať slovník tohto jazyka. Hoci posledná žena, ktorá hovorila drevanským jazykom, zomrela v roku 1756, jazyk bol zaznamenaný a dnes sa domáci nadšenci môžu pokúsiť oživiť miestne slovanské zvyky a v budúcnosti možno aj jazyk.
Separatistický nemecký Wendland
Ale to je vec, ktorá zaujíma naozaj len veľmi úzky okruh ľudí. Dôvod, prečo je termín Wendland stále známy veľkej časti Nemcov, je obdobie medzi májom a júnom 1980, keď bola vyhlásená a existovala protijadrová Slobodná wendlandská republika.
Zámienkou bolo zriadenie úložiska jadrového odpadu v šachtách bývalej hlbinnej soľnej bane v Gorlebene neďaleko hraníc s východným Nemeckom. Päťtisíc protijadrových aktivistov obsadilo okolie plánovanej šachty 1 004 neďaleko Gorlebenu a vyhlásilo nezávislý štát na malom území, ktoré obsadili.
Do priestorov, kde trvalo žilo niekoľko stoviek obyvateľov a cez víkendy tam prichádzali mladí ľudia z celej spolkovej republiky, sa vstupovalo cez hraničný priechod, kde bolo možné kúpiť si „celosvetovo“ platný štátny pas za desať mariek. Mimochodom, za desať eur si ho v mestách Wendlandu môžete kúpiť aj dnes. Wendlandská republika, ktorá podľa niektorých účastníkov pripomínala uvoľnenú atmosféru festivalu Woodstock, už vyrábala energiu z ekologických zdrojov, teda zo slnka a z vetra.
Dokonca mala vlastnú rozhlasovú stanicu a počas celej svojej existencie dokázala vzbudiť nadšenie a záujem veľkej časti mladej generácie západných Nemcov. Kým tam bola stála komunita asi päťsto ľudí, cez víkendy prichádzali tisíce mladých ľudí z celej spolkovej republiky vrátane vtedajšieho vodcu mladých sociálnych demokratov a neskôr kancelára Gerharda Schrödera. V tom čase sa v západnom Nemecku sformovali Zelení, dnes masová strana, ktorá je súčasťou spolkovej vlády.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?