Ročne popíli až 600-tisíc kubických metrov dreva a jej výkon je porovnateľný so všetkými ostatnými slovenskými pílami dohromady. Preto sa s napätím čakalo, čo sa s touto fabrikou stane po tom, ako sa jej nemeckí majitelia z tradičnej piliarskej rodiny Rettenmeierovcov dostali pred štyrmi rokmi do finančných problémov. Nový majiteľ píly je známy až teraz. Na Liptove sa ale zachová preslávená nemecká precíznosť.
Viac obchodu i disciplíny
Novým majiteľom podtatranskej píly, ale aj všetkých ostatných závodov rodiny Rettenmeierovcov v Nemecku a Lotyšsku sa stala nemecká drevárska rodina Cordesovcov. Očakáva sa od nej, že nemeckú precíznosť na Liptove ešte zveľadí. Rettenmeirovci boli v biznise s doskami i lepeným drevom pre stavebníctvo známi najmä vysokou kvalitou. Práve to lákalo na ich podnikoch Cordesovcov. Tí majú zasa väčšie obchodné skúsenosti i prísnejšie účtovníctvo. Píle by to mohlo v časoch oživujúceho sa stavebníctva iba prospieť.
„Ihneď po príchode rodiny Cordesovcov vidíme, že sú viac zameraní na predaj. Platí u nich aj to, že každá dcérska firma si na seba potrebuje zarobiť sama a musí byť samostatne životaschopná,“ hovorí konateľka liptovskej píly Ingrid Benčová, ktorá v nej pôsobí od konca roku 2011 – od naštartovania stabilizácie rettenmeierovskej skupiny. Svoju pozíciu si udržala aj pod novými vlastníkmi.
Ako hospodári Rettenmeier Tatra Timber
(mil. €)
PRAMEŇ: Rettenmeier Tatra Timber
Severania namiesto Bavorov
Cordesovci pochádzajú zo severonemeckého prístavu Bremerhaven neďaleko Brém. K trom juhonemeckých pílam Rettenmeierovcov vo Wilburgstettene, Hirschbergu a Ramsteine, ako aj k slovenskej fabrike v Liptovskom Hrádku a k lotyšskej píle Rettenmeier Baltic Timber sa dostali po tom, ako bavorská firma nezvládla proces nástupníctva. Až do smrti zakladateľa Josefa Rettenmeiera pred takmer dekádou bavorskí piliari neustále rástli. Vrátane ich príchodu na Slovensko pred koncom milénia, keď získali menšiu regionálnu pílu, ktorú rozšírili do dnešnej sily.
Po smrti zakladateľa nemali jeho dvaja synovia Josef mladší a Helmut vždy rovnaký názor na rozvoj firmy. Slovenskú pílu navyše v rokoch 2007 až 2009 poškodili tri veľké požiare. Potom prišli ťažšie krízové roky, keď stratil Rettenmeier najviac objednávok na juhu Európy.
Achillovou pätou koncernu sa stala modernizácia nemeckej píly Ramstein. Rodina ju kúpila a zmodernizovala až tesne pred krízou, čím sa finančne výrazne zaťažila. Pred štyrmi rokmi sa rozbehlo ozdravenie skupiny pod taktovkou úverujúcich bánk. Rettenmeierovci si pôvodne mysleli, že bude stačiť, ak predajú len menšiu nemeckú pílu Gaildorf a tri nemecké elektrárne na biomasu. Všetky veľké píly si chceli nechať.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?