Rozkolísanosť sa prihlásila o slovo. Silné firemné výsledky už dopĺňajú obavy o vyhliadky ziskov a strach zo stagflácie. To zastavilo smerovanie akcií len jedným, rastúcim smerom. Prišlo aj vytriezvenie na komoditných trhoch, kde nafúknuté ceny najmä ropy a striebra sa dostali ako prvé pod predajnú paľbu. Stiahlo so sebou aj akcie ťažobných a ropných spoločností. Standard & Poor’s GSCI Total Return Index mapujúci výkonnosť 24 hlavných komodít za posledný týždeň klesol o viac ako desatinu.

Pretrvávajúce dlhové problémy väčšiny vyspelých krajín tlačia aj na bankové tituly. Americké akcie sa pripravujú selektívnym vyberaním ziskov zo strany investorov aj na ukončenie programu kvantitatívneho uvoľňovania zo strany Fedu. Šéf spoločnosti Pimco Mohamed El-Erian program QE2 vyhodnotil tak, že teraz už pevažujú jeho „nezamýšľané dôsledky“ nad prínosmi. A čo sa stane na konci júna, keď sa skončí, nikto presne nevie, dodáva.

Výsledková sezóna aj globálny rast ekonomiky ťahaný najmä Áziou a Čínou boli skvelé, ale pravdepodobnosť pokračovania tohto ružového scenára už slabne. Inflácia bujnie celosvetovo, čo bude tlačiť aj centrálnych bankárov za Atlantikom k zreálneniu, teda sprísneniu menovej politiky. Návrat do normálu môže podkopať ekonomický rast a zahatať ďalšie zvyšovanie zamestnanosti.

Nemecký motor

Z celosvetového rozmachu ťaží exportná časť Európy. Na čele s Nemeckom, ktorého ekonomika aj v prvom štvrťroku ukázala silu a zatienila konkurentov. Viac ako päťpercentný medziročný rast bol najväčším od zjednotenia krajiny a v porovnaní napríklad s americkým konkurentom rástla najväčšia európska ekonomika takmer trojnásobne rýchlejšie. Priemer rastu v eurozóne prekonala dvojnásobne. Rýchlejšie ako nemecká rástli len ekonomiky v Pobaltí.

Rekordný export v Nemecku pomáha zvyšovať podnikové investície a prináša zamestnanosť. To nabudzuje aj výdavky nemeckých domácností, čo roztáča internú ekonomickú aktivitu v krajine.

Vývoz, investície a domáca spotreba je silnou zbraňou, čo pomáha aj ziskom nemeckých firiem silnejúcich dvojcifernými tempami. Odráža sa to aj na výkonoch nemeckých akcií. Index DAX patrí medzi päticu najvýkonnejších na svete v súčasnosti s viac ako sedempercentným zárobkom. Atraktívne dividendy vypláca drvivá väčšina z jeho tridsiatky členov. Výkonnosť indexu vo Frankfurte nie je závislá od ťažobných titulov, ktoré nie sú jeho súčasťou. Mierne prekonáva aj americký index S&P 500. DAX od historického maxima je vzdialený len necelých osem percent. Akcie spoločností SAP, Deutsche Telekom alebo Allianz patria medzi európskymi blue chips akciami medzi najvýkonnejšie. Atraktívna dividendová politika, silná finančná pozícia nemeckých firiem vrátane rastu ich vplyvu na medzinárodných trhoch z nich robí zaujímavé investície. Neprekáža im ani tradičná výhovorka politikov – silné euro.

Nemecká produkcia strojárov, automobiliek alebo chemikov si razí cestu medzi zákazníkmi pred konkurenciou v zahraničí. Volkswagen napríklad zvýšil svoj predaj v tomto roku o 14,5 percenta, teda dvojnásobne rýchlejšie, ako je rast globálneho predaja áut.

Konzervatívci s hotovosťou

Hromadenie hotovosti vo firmách stále nie je na ústupe. Firmy dosahujú ziskové marže na historicky najvyšších hodnotách, ale investičné aktivity na rekordy nemieria. Obnovenou hrozbou sa stáva stagflácia, slabý, respektíve spomaľujúci sa rast pri silnejúcej inflácii. Pripomína to aj stratég Robert McAdie z BNP Paribas.

Ubrať z pesimizmu, prestať hromadiť hotovosť a investovať odporúča zas investorom Jim O’Neill, predseda predstavenstva Goldman Sachs Asset Management. Všeobecne panujúci názor, že „Západ je v problémoch“, považuje za nesprávny a očakáva, že aj inflačné obavy z Číny sa v druhom polroku rozptýlia. To prinesie na burze v Pekingu nové „šialenstvo“, ktoré môže vyústiť do globálnej akciovej rely.

No posledný májový prieskum agentúry Bloomberg medzi investormi skôr svedčí o narastajúcom konzervativizme globálnych investorov. Dôvera v oživenie ekonomiky USA sa rozplýva a prednosť dostáva naďalej hotovosť v portfóliách.

Autor je akciový analytik TREND Analyses.