Keď v septembri 2001 teroristi zaútočili na World Trade Center v New Yorku, americký burzový trh skolaboval, burzy ostali zatvorené celý týždeň a kľúčové americké akciové tituly zahrnuté do indexu Dow Jones zaznamenali dovtedy najväčší denný prepad. O sedem percent.

O rovnaký počet rokov neskôr stačil pád štvrtej najväčšej americkej investičnej banky Lehman Brothers, aby vyvolal nový rekordný denný pokles amerického indexu Dow Jones o tisíc bodov a desatinové prepady titulov aj na mimoamerických burzách.

A o tri roky neskôr, na jeseň 2011 už nemuselo padnúť ani lietadlo, ani 150-ročná inštitúcia, aby sa finančné trhy na celom svete vrhli strmhlav nadol. Stačil pokles ratingu najväčšej svetovej ekonomiky USA a pochybnosti, ako eurozóna zvládne roky nakopené dlhy, a investori v Európe a Amerike stratili v priebehu dňa aj pätinu zo svojho majetku. Hlavne ak ho investovali do bánk.

Takéto udalosti, ak sa stupňujú a ich dôsledky sú čoraz dramatickejšie, vzbudzujú pozornosť. Hlavne v prepojení s teóriami o blížiacom sa konci sveta, ktorý vraj staré kalendáre určili na december 2012. A navyše v prostredí, keď bankové a burzové tragédie dopĺňajú správy o dramatických poistných škodách, ktoré prepisujú historické rekordy. Milovníci takýchto teórií zažívajú svoje hviezdne časy.

Škody, škody, škody

Svetové poisťovne by na vlaňajšok pravdepodobne najradšej zabudli. Z pohľadu výšky vyplateného odškodnenia to bol pre ne historicky zďaleka najnákladnejší rok. Pričom dovtedajší rekord zaznamenali poisťovne podľa globálnych štatistík zaisťovne Swiss Re len tesne predtým, v roku 2010. Zaisťovne sú v podstate špecializovanými poisťovňami rizík pre ostatné poisťovne.

O veľkú časť škôd sa vlani postarala jediná udalosť, jadrová havária vo Fukušime ako dôsledok zemetrasenia a cunami. Dohromady sa hospodárske škody podľa ďalšej zaisťovne Munich Re vyšplhali na rekordných 380 miliárd dolárov (zhruba 300 miliárd eur). Viac než polovica z toho pripadla práve na Fukušimu.

K tomu treba za predošlé dva roky prirátať zemetrasenia v Čile, na Novom Zélande, Haiti, Turecku a v Taliansku a katastrofické záplavy v Thajsku a Brazílii. Pre niekoho jasné známky, že koniec sveta sa blíži.

Naznačuje teda aj finančný svet, popri mayskom kalendári (a už aj niekoľkých ďalších „zhodne“ vysvetlených historických kalendároch), že tento rok bude posledným pre ľudstvo na Zemi? Alebo príde k dramatickým zmenám, ktoré navždy zmenia náš spôsob života?

Nejasné signály o konci sveta

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa