Občas sa stanú veci, ktoré nečakáte. Ako napríklad telefonát od známeho, ktorého ste roky nepočuli. Presne taký som absolvoval na konci roka 2017. Známy chcel zistiť, či je správny čas nakupovať bitcoin. Vtedy bitcoin atakoval úroveň 20-tisíc dolárov, čím zaujal pozornosť verejnosti. Dopyt bol zo strany bežných ľudí taký veľký, že vznikla mánia.

No bublina praskla a už posledné decembrové dni začala jeho cena kolabovať. O dva roky neskôr klesla pod tritisíc dolárov. Koncom apríla mi zavolal rovnaký známy s rovnakou otázkou. Prudký rast bitcoinu za posledné obdobie nenecháva nikoho, kto má záujem o zhodnotenie svojich peňazí, chladným. Je to náhoda? Sotva. Začiatkom týždňa mi padol do oka komentár obľúbeného analytika, ktorý zažil podobnú situáciu. Na vážny záujem o investovanie do bitcoinu sa ho pýtal jeho 12-ročný synovec, ale aj 88-ročná klientka. Súčasný stav v niečom pripomína október 1929.

Joe Kennedy vtedy slávne predal všetky svoje akcie po tom, ako si uvedomil, že akciové tipy mu dáva taxikár, leštič topánok mu rekapituluje najväčšie pohyby na burze a jeho kuchárka má založený brokerský účet. Investovanie do kryptomien naberá aj v súčasnosti nádych manickej fázy. Nebolo by však správne myslieť si, že priestor na ďalší rast bitcoinu neexistuje. Väčšina skúsených investorov nakúpila už dávnejšie a teraz bude len pozorne sledovať dynamiku jeho pohybu, aby v prípade potreby mohla z investície rýchlo vystúpiť.

Bitcoin sa po spľasnutí bubliny v roku 2017 pozbieral a ak má mať dlhodobú hodnotu, tak sa pozbiera aj po prasknutí ďalšej. Za vyše dekády svojej existencie ukázal, že má potenciál stať sa dôveryhodným aktívom. Na to však bude treba viac ako prudké zhodnotenie, protivníkov bude mnoho. Bude to konkurencia ostatných kryptomien, ktoré ho za posledné mesiace vytlačili do úzadia. Niektoré nové kryptomeny majú potenciál byť efektívnejšie a zaujímavejšie, aj keď zatiaľ nemajú potrebnú infraštruktúru. Ďalšie však nie sú ničím iným ako kasínom či dokonca vtipom. Pozícia dogecoinu ako štvrtej najväčšej kryptomeny hovorí jasnou rečou.

No najväčším súperom bitcoinu budú vlády a centrálne banky. Tie sa inšpirovali jeho výhodami a osvojili si z nich to, čo považujú za potrebné. Oficiálna konkurencia bitcoinu sa prudko rozmohla v teoretickej rovine, ale pomaly sa už rozbieha aj v praktickej. Či je momentálne bublina, alebo nie, nehrá z dlhodobého hľadiska rolu. Kryptomeny tvoria iba pol percenta globálnych finančných aktív. Ich budúcnosť závisí najmä od toho, ako sa k nim postavia vlády západných krajín. Štát tak rozhodne, či sa kryptomeny stanú relevantným investičným aktívom alebo nie.

bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin v ohrození. Kryptomeny sú pod tlakom špekulácií, regulátorov aj centrálnych bánk