Behaviorálni ekonómovia spopularizovali termín „zaujatosť nedávnou minulosťou“, aby opísali tendenciu ľudí byť neúmerne ovplyvnení najnovšími udalosťami v porovnaní s predchádzajúcimi. Mohol by tento kognitívny fenomén vysvetliť, prečo majú mnohí analytici skôr optimistický pohľad na svetovú ekonomiku v roku 2024? Alebo existujú skutočne pozitívne trendy, ktoré vyvažujú zjavné a rastúce výzvy globálneho rastu?
Nedávny úvodník Financial Times odzrkadľoval prevládajúci optimizmus a hlásal, že „po tohtoročnej odolnosti je veľká šanca, že aj budúci rok bude realita lepšia, ako sa očakávalo“. Trendy, ktoré podporili neočakávanú odolnosť globálnej ekonomiky v roku 2023, „ponúkajú aj veľa dôvodov na optimizmus na rok 2024“. Táto optimistická nálada sa rozšírila aj na finančné trhy. Rastúci počet komentátorov tvrdí, že akciové trhy ukončia rok nad už zvýšenými úrovňami z roku 2023, ktoré podporil pozoruhodný koncoročný rast.
Súčasný optimistický sentiment je v ostrom kontraste s pochmúrnymi predpoveďami, ktoré dominovali začiatkom roka 2023, keď Bloomberg Economics tvrdil, že existuje stopercentná pravdepodobnosť, že Spojené štáty upadnú do recesie. Je tiež v rozpore s celým radom ekonomického, finančného, geopolitického a politického vývoja. A najmä ho poháňa jeden faktor – centrálne banky budú agresívne znižovať úrokové sadzby uprostred toho najmäkšieho zo všetkých mäkkých pristátí americkej ekonomiky.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?