No ďakovať za to nemožno staronovému ministrovi financií Petrovi Kažimírovi. Jednak sa znižuje zaťaženie, ktoré navrhol (nová daň z dividend) alebo v minulosti presadil (okresanie paušálnych výdavkov) práve on. Jednak za zjemnením podmienok treba vidieť silný tlak tunajších vplyvných podnikateľov a dvoch menších koaličných strán.

„Museli sme uľaviť niektorým skupinám obyvateľov,“ odôvodnil úpravy po koaličnom stretnutí v relácii TA3 sám minister a dodal, že najmä stredopravé strany, ktoré sú súčasťou koalície, sa orientujú na živnostníkov. V predvolebných výstupoch sa opatreniami v prospech živnostníkov presadzovala najviditeľnejšie SNS.

Zjemnenie pritom určite nie je len kozmetické. Pôvodný návrh novej dane z dividend má nielen že klesnúť na polovičnú úroveň, ale má zasiahnuť len novorozdelené dividendy. Teda tie, ktoré si majitelia rozdelia prvýkrát zo ziskov dosiahnutých za tento rok. A pôvodne neplánované zvyšovanie paušálnych výdavkov si má podľa prepočtov samotného ministerstva financií vyžiadať z rozpočtu 40 miliónov eur. Len na spresnenie, zmeny prešli vládou, čaká ich ešte opakované hlasovanie v parlamente. A to už v októbri.

Čo sa chystá od januára 2017

Živnostníci

  • budú môcť využiť paušálne výdavky až do 60 percent, najviac do 20-tisíc eur, dotkne sa to živnostníkov s príjmami aj 33-tisíc eur ročne
  • paušálne výdavky sa viac nebudú rátať podľa mesiacov podnikania, ale za celý rok

Firmy

  • klesne sadzba firemnej dane na 21 %
  • dividendy priznané od budúceho roku sa zdania 7 %, odvody sa z nich viac platiť nebudú

Firmy z regulovaných odvetví

  • osobitný odvod budú platiť ďalej tie, ktorých ročný obrat presiahne 3 mil. eur
  • výška odvodu sa zdvojnásobuje

Poisťovne

  • budú platiť nový osempercentný odvod z neživotného poistenia (z PZP sa platil už doteraz), čo sa premietne aj do cien poistiek pre domácnosti a firmy

Dôvody zvyšovania

Rezort financií nezvyčajne ľahko ustúpil v oboch prípadoch napriek faktu, že dôvod, pre ktorý prišiel s prvým nástrelom zmien, nepominul. Tým dôvodom je záväzok skresať deficit už na budúci rok. Vyššími daňami chcelo ministerstvo vyrovnať to, že nie je schopné dostatočne šetriť. Na zníženie schodku preto musí vybrať viac príjmov.

Na ministerstve financií navyše už šípia ťažkosti so škrtmi eurofondov zo strany Európskej komisie. Pretože programové obdobie 2007 až 2013 sa síce už skončilo, no jeho definitívne finančné vyrovnanie medzi Úniou a jednotlivými štátmi ešte len prebieha. A korekcie tentoraz Slovensku podľa informácií TRENDU z dvoch od seba nezávislých zdrojov hrozia nadštandardne vysoké. Dobrou správou pre P. Kažimíra nie je ani mierne zhoršená prognóza rastu domácej ekonomiky v budúcom roku, zverejnená v posledných dňoch.

Vláda nie je jednofarebná a aj koaliční partneri si chcú naháňať body

Prečo teda napriek týmto zdvihnutým prstom sa ministerstvo rozhodlo ukázať priateľskejšiu tvár podnikateľskému sektoru? Od roku 2012, keď sa výrazne zdvihla sadzba firemnej dane 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa