Zvýšiť či zaviesť daň z prevodu nehnuteľností je pokušenie pre každú vládu. Pri predaji bytu či domu lietajú čísla s mnohými nulami a sumička do štátnej kasy sa ľahko stratí. Prešiel už dlhý čas odvtedy, čo sa na Slovensku prestalo vyberať vládne výpalné v podobe pevného odvodu v percentách z celkovej hodnoty predávanej nehnuteľnosti. Je dobré, že nová vládna koalícia odolala pokušeniu ratovať ním prázdnotou zívajúci rozpočet. Hoci v susedných krajinách sa tohto stredovekého zvyku doteraz nedokázali zbaviť.
Pravdupovediac, dane z prevodu nehnuteľností nikdy a v žiadnej krajine neboli faktorom, ktorý by rozpočet zachránil alebo potopil. V porovnaní s výnosmi z dane z pridanej hodnoty či spotrebných, alebo príjmových daní ide o omrvinky, ktoré nevystačia na postavenie jediného diaľničného mosta, možno ani odpočívadla. Ich zavedenie, zvýšenie či zníženie je tak skôr otázka spravodlivosti a nespravodlivosti ako zachraňovania príjmov štátu.
Vládna koalícia našťastie pochopila aj to, že ak by zrušila oslobodenie od zdanenia zisku z predaja nehnuteľnosti pre ľudí, ktorí v nej majú dvojročný trvalý pobyt respektíve ju päť rokov vlastnia, v štátnom rozpočte by sa to aj tak prejavilo až počas ďalšej vládnej periódy. A výsledok takéhoto kroku by bol iba zdvihnutie adrenalínu ľuďom, ktorí byty a domy predávajú preto, že sa ženia, rozvádzajú, rastie im rodina, alebo sa prípadne zmenšuje. Nie preto, že špekulujú, kšeftujú s bytmi alebo sa zaoberajú realitnými podvodmi.
V takom prípade je rozhodnutie, že výnimka nebude platiť po uplynutí dvoch ale až piatich rokov v podstate technické. Neprinesie blázinec na trhu s bytmi, rast cien, ani míňanie zásob predražených nových bytov na bratislavských kopčekoch. Trh sa vyhne štvormesačnému ošiaľu, ktorý by nastal, keďže nové nevýhodnejšie pravidlá by platili pre nehnuteľnosti nadobudnuté až po Novom roku 2011. A obíde ho aj s tým súvisiaca deformácia, z ktorej by sa nejaký čas spamätával. Lebo to by znamenalo zrušenie výnimky a povinnosť zdaňovať zvýšenie ceny bytu aj po desiatich či pätnástich rokoch bývania v ňom. Reality môžu pokračovať vo svojom pribrzdenom, ale k zdravému trhu smerujúcom vývoji bez štátnych zásahov. Kiežby to vydržalo.