Poslancov čaká ďalšia novela zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorá dovolí predčasné splatenie väčšiny z nich bez poplatku. Možnosť bez sankcií uhradiť pôžičku či jej časť do 10-tisíc eur ročne sa nachádza v zákone už od začiatku roka. No ak si to banky vysvetľovali tak, že to platí len pre nové úvery, ministerstvo financií im tentoraz odkazuje – po tejto novele bude platiť pre všetky zmluvy.
Trh so spotrebnými úvermi sa otvorí a i tu môže vzniknúť priestor na lacnejšie refinancovanie bez sankcií ako v hypotékach. Spotrebné úvery však fungujú inak ako hypotéky, pri ktorých by malo právo na bezplatné splatenie úveru v čase refixu nútiť banky nastaviť férovú cenu. Drvivá väčšina „spotrebákov“ má sadzbu platnú po celý čas. Klienti neriskujú, že sa im podmienky zásadne zmenia a oni zostanú zabetónovaní v dlhodobom vzťahu.
Už teraz zákazník môže vycúvať z úveru bez poplatku do 14 dní od uzatvorenia zmluvy. Ani zákonný limit na poplatok za predčasné splatenie najviac vo výške jedného percenta nie je žiadnou veľkou bariérou. Ak chce niekto zrušiť to, na čom sa s bankou dohodol a dobrovoľným podpisom zaviazal, pár eur by bolieť nemalo.
Bezpoplatkový výstup z pôžičiek síce môže rozpútať medzi bankami súťaž, ktorá by mohla prispieť k nižším cenám, no ochrana spotrebiteľa môže v tomto prípade pôsobiť úplne naopak. Je to krok, ktorý namiesto finančného vzdelávania o výhodnosti (i nevyhnutnosti) každej pôžičky ponechá dlžníkom otvorené zadné vrátka, aby nimi vystúpili kedykoľvek, keď niekto iný ponúkne krajšie číslo. Hoc i preto, že na prestupe, ktorý sprostredkuje, sám zarobí. Od hľadania trhovej ceny k nezodpovednému zadlžovaniu potom nemusí byť ďaleko.
Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 13/2013.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.