Región strednej Európy je z pohľadu priemyslu a logistiky špecifický. Okrem dekády trvajúcej transformácie Česka a Slovenska na krajiny so silným zázemím montážnych fabrík a automobilovej výroby majú obe krajiny aj ďalší spoločný prvok – potenciál napredovať v oblasti výskumu či vývoja.
Hoci pandémia a vojnový konflikt na Ukrajine spomalili tempo nových investícií s vyššou pridanou hodnotou, návrat priemyslu z východu do strednej Európy je markantný. Vnímajú to aj realitné industry fondy a industry developeri, pre ktorých je súčasnosť novou renesanciou. V niektorých prípadoch dokonca dokážu svojím výnosom porážať aj infláciu, ktorá v oboch krajinách dosahovala dvojciferné hodnoty.
Čo prináša priemysel
Pozitív z presunu priemyslu je pre ekonomiku hneď niekoľko. Podľa industry developerov ide najmä o nové šance, ktoré okrem iného vidia v príležitosti zvrátiť napríklad trend odchodu mladých talentovaných ľudí za hranice. Ten je problémom najmä Slovenska, v Česku čím ďalej, tým viac riešia problém so zaostávajúcimi regiónmi v pohraničí.
Mladí ľudia už dlhší čas odchádzali z regiónov postihnutých deindustrializáciou, pretože si nevedeli nájsť prácu. Priemysel je však schopný ju opäť poskytnúť a nadviazať na historickú tradíciu, ale v zelenšej a udržateľnej podobe.
„A to sa nebavíme iba o manuálnej práci či zle platených pozíciách. Tieto pracovné miesta vymiznú vďaka robotizácii a automatizácii. Mám na mysli pracovné pozície s vyššou pridanou hodnotou pre ľudí s technickým vzdelaním. Ak v malom meste máte napríklad jednu firmu, ktorá takýchto miest ponúka niekoľko desiatok, ste schopní tým zvrátiť vyľudňovanie a osud celého regiónu,“ naznačuje Lubor Svoboda, spoluzakladateľ spoločnosti Arete Group.
Tá sa venuje developmentu priemyselných a logistických budov a je správcom viacerých industry fondov. Napríklad fondu Arete Industrial pre kvalifikovaných investorov. Dodáva, že ak budú prosperovať chradnúce regióny, ktorým odchod priemyslu uškodil, bude prosperovať aj celá ekonomika.
Skúsení vidia príležitosť
Špecifiká stredoeurópskeho regiónu sú pritom dvojaké. Tým prvým je, že Česko je vôbec najindustriálnejšou krajinou Európy a Slovensko je vďaka dedičstvu spoločného štátu hneď za ním. Bohužiaľ, z dôvodu politicko-ekonomických rozhodnutí nie je tunajší priemysel dostatočne pripravený na zmeny a nedostatočne zachytil kľúčové trendy definované Priemyslom 4.0. či princípmi ESG, myslí si L. Svoboda.
Trendy, ktoré návrat priemyslu do strednej Európy ženie, vedú k tomu, že sa v ostatnom období táto stránka veci zlepšuje. „O to sa snažíme aj my vo fonde, kde veľmi dbáme na zásady ESG. Niekoľko priemyselných parkov, predovšetkým na Slovensku, už spĺňa tieto prísne nové normy,“ avizuje spoluzakladateľ Arete.
Lenže tam, kde niektorí vidia zaostávanie, skúsení investori cítia príležitosť. Či už to je v modernizácii a stavbe nových hál, alebo napríklad v prestavbe tých existujúcich podľa zásad udržateľnosti, sebestačnosti a šetrného prístupu k životnému prostrediu.
„Navyše nemusíme stavať na zelenej lúke, pretože na rozdiel od štátov západnejšie od nás sme nepodľahli ilúzii, že dokážeme žiť iba zo segmentu služieb a zbavíme sa akéhokoľvek priemyslu. Priemysel miestne firmy takpovediac nerozmontovali a neodviezli napríklad do Číny, preto je stále na čom stavať a čo modernizovať,“ dodáva L. Svoboda.
Pokiaľ ide o druhé špecifikum, tak krajiny ako Slovensko, Česko, ale aj Poľsko sú pre svoju geografickú polohu dopravnými uzlami medzi Európou a Áziou. Hoci napríklad Slovensko ešte stále bojuje s nutnosťou diaľničnej siete, industry investori a priemyselné firmy sa naučili zdolávať aj tieto komplikácie.
Potvrdzuje to najnovšie aj rozhodnutie švédskej automobilky Volvo, ktorá si pre svoj budúci závod vybrala lokalitu v tesnej blízkosti Košíc. Investícia vytvorí tisícky nových pracovných miest, pritiahne desiatky nových dodávateľov a zvýši potrebu industry developmentu v tejto oblasti. Aj bez dokončenej diaľničnej siete v nás vracajúci sa priemysel vidí istú výhodu a potenciál. Podobné investície tak skôr alebo neskôr budú viesť k politickému tlaku na dokončenie chýbajúcej dopravnej infraštruktúry.
„Ak by sme dokončili plne diaľničnú sieť v regióne, posunie to našu ekonomiku na novú úroveň a urobí to z neho skutočnú križovatku Európy,“ pripomína spoluzakladateľ skupiny Arete.
Parkov je nedostatok
Pre industry development však vzniká otázka, či nie je viac komplikáciou, ak priveľkým presunom priemyslu vznikne jeho príliš veľká saturovanosť a prítomnosť v takom malom regióne. A to v oblasti logistiky a napríklad aj v oblasti montáže či skladovania obzvlášť bez výroby s pridanou hodnotou či výskumom.
Podľa L. Svovodu to problém nie je. Krajiny ako Česko a Slovensko sú malé a veľmi silno exportne orientované ekonomiky, kde bude len veľmi zložité saturovať tento segment hospodárstva.
„Uvediem len dva fakty. Prvým je minimálna neobsadenosť priemyselných nehnuteľností. Dnes nie je problém zohnať dlhodobého nájomcu. Naopak, skôr sa stretávame takpovediac s nedostatkom priemyselných parkov a parciel vhodných pre development. Ani preto si nemyslím, že by niečo také nastalo alebo hrozilo,“ argumentuje spoluzakladateľ Arete.
„Navyše stavebníctvo je stále pionierom zelenej prestavby, keďže aj dnes modernizujeme a revitalizujeme mnohé staré priemyselné objekty zo 70. a 80. rokov, ktoré roky ležali ladom.“ Ako príklad uvádza priemyselný park Arete Park Plzeň, ktorý býval v minulosti brownfieldom a v súčasnosti bude distribučným centrom Zásielkovne, ktorá tam prepraví zhruba jednu tretinu všetkých zásielok v Česku. Konkrétne ide o 90-tisíc balíčkov denne.
Konkurencieschopnosť rozhoduje
Ako dodáva L. Svoboda, v priemyselných nehnuteľnostiach často prebieha výroba. Ak napríklad takáto dcéra veľkej nadnárodnej korporácie následne veľa investuje do modernizácie, robotizácie a automatizácie, jej matka sem rada presunie aj výskumné centrum.
„Ak je niekde logistika a skladovanie, nesmieme to vnímať ako oblasti, kde neprebiehajú inovácie a modernizácie. Aj tu sa môžu vyvinúť, rovnako ako v prípade výroby, výskumné centrá a ďalšie pridružené pozície s vysokou pridanou hodnotou,“ myslí si L. Svoboda.
Mali by sme sa preto naučiť vychádzať v ústrety trendom deglobalizácie a sebestačnosti Európy. Kľúčové je zlepšiť konkurencieschopnosť európskeho priemyslu napríklad vďaka vlastnej výrobe polovodičov, silnejšiemu farmaceutickému priemyslu a podobne. Ale sú to aj ďalšie priemyselné odbory. K tomu všetkému potrebujete podhubie v podobe kvalitnej infraštruktúry a moderných priemyselných nehnuteľností, bez nich tento priemysel nemôže existovať a rásť.
Navyše logistika a skladovanie sú kritickou infraštruktúrou štátu, pri ktorej musí byť zaistená ich dostatočná funkcia a kapacita za akýchkoľvek okolností. Ak teraz budeme masívne investovať do obnovy priemyslu, v horizonte dekády sa nám to bohato vráti.
Strategické investície
Výhodou migrácie priemyslu do našich končín je, že aj samotní subdodavatelia veľkých fabrík potrebujú zázemie. Pre industry developerov a realitné industry fondy je to jedinečná príležitosť, pri ktorej musia vyhľadávať vhodné lokality a pozemky, ktoré odkúpia a na ktorých postavia výrobné a skladovacie prevádzky.
A z toho môže ťažiť aj samotná ekonomika či celá krajina. Ako totiž naznačuje L. Svoboda, zahraniční investori sú pomerne veľmi striktní v napĺňaní ESG pravidiel, a preto najmä v záujme znižovania uhlíkovej stopy a zvyšovania energetických úspor sa budú subdodávatelia lokalizovať do blízkeho okolia miesta finálnej montáže.
Dodáva, že napríklad fond Arete Industrial dokáže vďaka týmto externým faktorom a investičnej stratégii či vlastnému developmentu porážať aj vysokú infláciu na Slovensku a prinášať ročné zhodnotenie na úrovni necelých dvadsaťjeden percent.
„Pritom sa držíme stratégie investovať iba do stabilných a rentabilných priemyselných nehnuteľností v regióne strednej a východnej Európy. Trendy totiž nahrávajú fondom nášho typu, že môžu investorov osloviť so zaujímavou ponukou. Investori pritom reflektujú na základnú myšlienku investovania do domácej ekonomiky so zaujímavým výnosom,“ opisuje L. Svoboda.
Ide o strategické investície, keďže investície do strojov a zariadení si vyžadujú stabilitu, pretože ich návratnosť je veľmi dlhá. Spojenie s dlhodobou stratégiou investičných fondov investujúcich do priemyselných nehnuteľností prináša zaujímavé prepojenie oboch svetov, kde môže investor profitovať.