Schválený deficit vo výške 2,6 percenta HDP je úspechom, pretože vláda v októbri plánovala schodok o dve desatiny percentuálneho bodu vyšší. Tam sa však optimizmus končí.
Kabinetu v dosahovaní rozpočtových cieľov, hlavne pri dosahovaní bezpečných úrovní dlhu, skomplikuje život nižšia HDP v bežných cenách, ako aj zmena metodiky národných účtov. Vláda bude pre dlhovú brzdu znižovať svoje hotovostné rezervy, čo môže byť riziková stratégia manažovania likvidity. Menej rizikové by bolo napríklad znižovanie prevádzkových výdavkov verejnej správy. K tomu sa však vláda nemá. Jej spotreba má v budúcom roku rásť rýchlejšie ako ekonomika.
V prílohe Slovensko a svet v roku 2014 píšeme, že v porovnaní s tohtoročným rastom plaziacim sa tesne nad nulou bude budúci rok dynamickejší. Podporu ekonomike by mohla dodať zlepšujúca sa nálada v eurozóne, transatlantická obchodná zmluva či banková únia. No naďalej očakávame len také úrovne rastu, ktoré nezvyknú tvoriť nové pracovné miesta.
V budúcom roku sa bude rozhodovať o vyčlenení SR z procedúry nadmerného deficitu. To Slovensku, nanešťastie, zatiaľ nehrozí, pretože vláda neznížila deficit pod tri percentá trvalým spôsobom. Vládu bude tlačiť aj spomínaná dlhová brzda, keďže dlh má narásť až k jej predposlednej hranici vo výške 57 percent HDP. Ak minister financií Peter Kažimír už teraz verejne hovorí o obchádzaní prísnejších sankcií brzdy (predloženie vyrovnaného rozpočtu vládou, ale schválenie deficitného parlamentom) či o zmene ústavného zákona, ako to asi budú hodnotiť finančné trhy? Jedine tak, že dlhová brzda až taká veľmi záväzná nie je.
Takéto výroky sú veľmi nebezpečné. Akoby tu nízke požadované výnosy na dlhopisy mali byť večne. Lenže stačí, že sa sadzba na dlh zvýši o pol percentuálneho bodu, a P. Kažimír bude musieť v rozpočte hľadať ďalších 200 mil. eur.
Pred krízou slovenská ekonomika dosahovala aj dvojciferné rasty HDP, ale vláda svoj deficit dostatočne neznižovala, nerobila potrebné štrukturálne opatrenia. Asi si nevedela predstaviť, že môže byť aj horšie.
Dnes je načase naučiť sa žiť s nízkym rastom. Lebo znova môže byť aj horšie. Firmy i bežní ľudia na Slovensku už ukázali, že sa prispôsobiť vedia. Vláda ani po piatich rokoch krízy nie.