Napravo zatiaľ bez nápravy
Zdroj: marek

Bolo zrejmé už pred parlamentnými voľbami v marci 2012, že stredopravé strany v nich nezažijú obyčajnú porážku, ale historickú prehru. Strany stihol trest za to, že v predčasne skončenom funkčnom období totálne zlyhali. Hĺbku kritického prepadu, aký pravica za dvadsať rokov nezaznamenala, súčasné stredopravé partaje politicky nezreflektovali.

Ani každá zvlášť

Okolnosť, že predseda Mikuláš Dzurinda presluhoval vo funkcii prinajmenšom šesť rokov, sa SDKÚ-DS nemilosrdne vypomstila. Ako sa ukázalo, toto presluhovanie nebolo len vecou povahy či charakteru predsedu, ale i povahy a charakteru strany. Výmena vedenia odhalila, ako dôkladne je strana programovo i personálne vyprázdnená: každý nový pokus nového vedenia o „programovú“ iniciatívu (pri všetkých bol predseda Pavol Frešo vo vleku Ľudovíta Kaníka) len prehĺbila krízový stav strany.

Zo subjektu Richarda Sulíka, ktorý vstúpil do politiky s niekoľkými sľubnými podnetmi, sa postupne stala strana jednej témy: Slovensko malo byť štátom, ktorý rozvalí eurovaly. Ako sa napokon ukázalo, okrem rozvalenia slovenskej vlády strana nič ďalšie nezvládla. Po voľbách R. Sulíkovi zostalo už iba „Grécko“, lebo spôsob, akým presadzuje liberálnu agendu, SaS viac diskvalifikuje ako posilňuje.

Očakávanie, že z predčasných volieb vyjde KDH posilnené, sa nenaplnilo – tradiční voliči mu ešte zostali, ale noví nepribudli a už ani nepribudnú. Predseda Ján Figeľ sa stal pre stranu záťažou pre zlaté padáky v rezorte, ktorý viedol, a pre akademický titul, ktorý trápne získal. Po odchode Daniela Lipšica a platforme Radoslava Procházku je zrejmé, že tradičných osem percent vo voľbách bude najvyššou métou, akú strana môže dosiahnuť.

Most-Híd Bélu Bugára je už z princípu len komplementárnou stranou, ktorá potrebuje silnejšieho spojenca, aby realizovala svoje ciele. Fakt, že novým splnomocnencom vlády pre národnostné menšiny je László Nagy, funkcionár strany, naznačuje, že toto hľadanie nemusí byť v budúcnosti také jednostranné ako doteraz.

Ani všetky spolu

Čo sa nepodarilo každej strane osobitne, nedokonali ani spolu. Hoci všetky stredopravé partaje zotrvali v postojoch, ktorých zrážka spôsobila, že zvrhli vlastný kabinet, stále sa tvária, akoby nič nebránilo ich vládnej spolupráci. Pri spoločných televíznych debatách sa snažia presvedčiť, že sú „v stave“, aby mohli spolu vytvoriť vládu po voľbách v roku 2016. Na rozdiel od voličov nechcú pripustiť, že ich spoločná zostava bola systémovo nefunkčná.

Príznačné je, že ako sa nič nenaučili, ani na nič nezabudli. Ľudová platfoma (SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd) aj v opozícii hľadá kandidáta na prezidenta tak, ako hľadala dohodu v čase, keď bola pri moci. Všetky témy zviaže do jedného vyjednávacieho balíka, aby si potom každá z tohto vreca vytiahla to, čo chce najviac. SDKÚ podporu P. Freša pri jeho kandidatúre na župana a KDH podporu Pavla Hrušovského ako kandidáta na prezidenta. Poslankyňa Lucia Žitňanská to pomenovala presne, keď povedala, že z voľby prezidenta „bude zasa handel, ktorého výsledkom bude nezvoliteľný kandidát“.

Napravo zatiaľ bez nápravy

Bez vážneho súpera

V situácii, keď približne 400-tisíc voličov odišlo od pravice, keď existuje voličský dopyt, pre ktorý niet dostatočne zaujímavej straníckej ponuky, bolo len otázkou času, kedy ju niekto predloží. Skutočnosť, že s ňou prišli Daniel Lipšic a Radoslav Procházka, nie je prekvapením – iba sa nečakalo, že ju predložia osobitne. D. Lipšic prišiel s klasickou ponukou novej strany, ktorej cieľ je viac než ambiciózny: postaviť Slovenskú republiku odznova. Jej programové kontúry načrtne zakladajúci snem Novej väčšiny. R. Procházka ponúkol – nielen KDH, ale celému spektru od stredu doprava – program Alfa, ktorý je na slovenské pomery nielen dôkladne vypracovaný, ale aj nebývalo odvážny až radikálny. Štyri stredopravé strany, ktoré sa udržali v parlamente, stratili voličskú podporu a nepredstavujú konkurencieschopnú alternatívu voči vláde Smeru-SD. Lipšicova a Procházkova ponuka sú príliš čerstvé na to, aby vyprázdnený priestor obsadili. Ani v roku 2013 nebude mať jednofarebný kabinet Roberta Fica relevantného politického súpera.

Článok vyšiel v samostatnej prílohe Slovensko a svet 2013, ktorá bola súčasťou vydania TRENDU 47/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Partner projektu

Napravo zatiaľ bez nápravy

Ilustrácia - Profimedia.cz