Doteraz to bolo Španielsko, ktoré bolo pre ostrovanov vysoko atraktívne. Okrem krátkodobých prenájmov tam každý rok nakúpia zhruba desaťtisíc domov. Po brexite ich predbehli Nemci a vyhnali ceny vyššie. Nová príležitosť sa však naskytla v Taliansku. Neďaleko Ríma sa dá kúpiť dom za menej ako stotisíc. Neďaleko Madridu stojí 150-tisíc, čo je ešte stále cena, ktorú by bral každý záujemca o kúpu bytu v Bratislave. Jednoducho ceny bytov v hlavom meste Slovenska vzrástli tak výrazne, že sa stávajú nekonkurencieschopnými aj pre mnohých Slovákov, ktorí ich kupovali ako investíciu.
Dlhodobá perspektíva vlastníctva realít na Slovensku nie je nijako oslnivá. Generácia Husákových detí len nedávno prišla do ekonomicky najsilnejšieho obdobia. Kedy si kúpiť byt, ak nie teraz? Lenže s tým, ako sa budú už o pár rokov dostávať do dôchodku, bude ich kúpna sila klesať. A pre zlú demografiu sa bude počet ľudí postupne znižovať. Ponuka domov vzrastie a dopyt poklesne. Investovanie do slovenských nehnuteľností sa už zo strednodobého hľadiska nemusí oplatiť. A preto ak ľudia nutne nepotrebujú nehnuteľnosť na Slovensku, môžu v zahraničí spojiť príjemné s užitočným.
Nič neznie lepšie ako kúpiť si lacnú nehnuteľnosť v obľúbenej stredomorskej destinácii a stráviť v nej pár týždňov či dokonca mesiacov v roku. V histórii bolo bežné pred zimným chladom utekať do teplejšej južnej Európy. A teraz, v čase home officeu, si to môžu dovoliť aj mnohí Slováci. Keby aj vlastník domu nechcel tráviť príliš veľa času vo svojej nehnuteľnosti počas roka, môže ju prenajímať. Investícia do nehnuteľnosti tak môže získať pozitívny cash flow a perspektíva rastu jej ceny môže byť dokonca vyššia než na Slovensku. A to najmä v takých krajinách, kde ceny nehnuteľností takmer nerástli, ako je Taliansko, alebo kde sa ich ceny v eurách výrazne prepadli, ako je Turecko.
Jednoducho s tým, ako Slováci bohatnú, čoraz viac z nich si môže dovoliť to, čo je pre západ bežné už dlhé roky – vlastniť nehnuteľnosť v zahraničí. Môže to byť lacná cena, atraktívna dovolenková destinácia a dlhodobejšia perspektíva zhodnotenia než na Slovensku, čo ich nakoniec k tomuto rozhodnutiu dovedie.