Vydáva ich za dôkaz úspechu vládnej rozpočtovej zodpovednosti. Avšak nízke úroky nesúvisia len s dôverou investorov v Slovensko. Dole ich v súčasnosti tlačí najmä celkovo slabé hospodárske prostredie v eurozóne. A nákupy dlhopisov Európskou centrálnou bankou (ECB).
Privysoká prémia?
1,2 miliardy eur ročne míňa vláda na obsluhu štátneho dlhu, teda výplatu úrokov držiteľom štátnych dlhopisov
Jedným z indikátorov efektivity správy štátneho dlhu je prémia, ktorú získavajú investori pri prvotnom nákupe štátnych dlhopisov nad rámec ich druhotných cien na finančných trhoch. Traja slovenskí ekonómovia nedávno naznačili, že na Slovensku je táto prémia privysoká.
Martin Filko, Štefan Kišš a Ľudovít Ódor v štúdii Najlepší z možných svetov vypočítali, že štát takto môže prichádzať o milióny eur. Ak by Slovensko dokázalo predávať dlhopisy tak efektívne ako Fínsko, v horizonte niekoľkých rokov by mohlo ušetriť až 155 miliónov eur. Náklady na zmenu k lepšiemu by pritom podľa ekonómov nemuseli byť veľké. Išlo by o výpočet a publikáciu takzvanej výnosovej krivky, čo by vyžadovalo len minimálne náklady.
Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (Ardal), ktorá spravuje drvivú väčšinu záväzkov SR, však s analýzou nesúhlasí. „Slovensko sa nedá porovnávať s Fínskom, kde sekundárny trh s dlhopismi na rozdiel od nás funguje,“ povedal TRENDU jej riaditeľ Daniel Bytčánek.
Ardal kritizuje aj
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?