Masakry ako Aurora (12 mŕtvych), Columbine (15 mŕtvych), Virginia Tech (33 mŕtvych) či útok na kongresmanku Gabby Giffordsovú v Tucsone (6 mŕtvych), po ktorých zostali navyše desiatky a desiatky postrelených, spúšťajú v Spojených štátoch špecifickú reakciu.
Zatiaľ čo médiá okamžite rozpútajú debatu o potrebe prísnejšej kontroly zbraní, ľudia sa rozbehnú do puškárstiev. TRENDU to potvrdil Bernie Conatser, majiteľ obchodu so zbraňami v Manassase, v štáte Virginia. „Hneď na druhý deň ráno sme mali prvých zákazníkov, ktorých Aurora motivovala na kúpu vlastnej zbrane. Jednak preto, že sa boja, aby sa im nestalo niečo podobné, ale aj preto, že sa znovu začalo rozprávať o potrebe prísnejších pravidiel predaja. Nechcú, aby im niekto v budúcnosti uprel právo vlastniť zbraň, a tak si ich radšej nakupujú do zásoby.“
V obchode je podobná atmosféra ako v supermarkete. Zákazníci sa prechádzajú uličkami a pred sebou tlačia nákupné vozíky. Len na regáloch sú namiesto mlieka, vajec a rožkov zbrane od výmyslu sveta: M-16 (verzia kalašnikova), revolvery, pušky, guľovnice. V ďalšej uličke ultračervené zamierovače, taktické okuliare, nepriestrelné vesty, balistické prilby. O kúsok ďalej náboje či chemikálie. Keď príde zákazník k pokladnici, vyloží si tovar na pás, opäť rovnako ako v potravinách. Jeden pohľad na vodičský preukaz predavačovi stačí. Číslo si poznačí do počítača, vráti vám výdavok, zaželá pekný deň a do ruky strčí leták s informáciou, kde sa dá na internete za 152,50 USD zaregistrovať pre prípad, že zbraň plánujete nosiť.
Počas masakry na premiére nového Batmana v americkej Aurore prišlo v kine o život dvanásť ľudí.