Reakcia finančných trhov na najnovší politický krok americkej centrálnej banky pripomínala skôr reakciu typickú pre rozvojové krajiny ako pre najsilnejšiu svetovú ekonomiku.
Vzhľadom na to, že Fed je systémovo najvýznamnejšou svetovou centrálnou bankou, je to viac ako len kuriozita. Má to dôsledky pre ekonomický blahobyt Ameriky – aj zvyšku sveta.
Dvadsiateho prvého septembra Fed ešte viac posilnil svoj dva mesiace starý prístup „HFL“ tlačenia úrokových sadzieb vyššie (higher), rýchlejšie (faster) a nadlhšie (longer), než sa pôvodne predpokladalo. Implementoval bezprecedentné tretie po sebe nasledujúce zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov a vyslal silný signál, že na posledných dvoch stretnutiach v tomto roku sa očakáva zvýšenie o ďalších 125 bázických bodov. Zároveň signalizoval, že možnosť „pivotu“ [obratu – pozn. TRENDU] smerom k nižším sadzbám je do roku 2023 nepravdepodobná.
Revízia ekonomických projekcií Fedu vykreslila pre Spojené štáty a väčšinu ostatných ekonomík temný obraz. Predpovedá nielen nižší rast, ale aj vyššiu infláciu, čo je prekvapujúcejšie. To sa v posledných štvrťrokoch opakovalo. Pritom hlavným cieľom menovej politiky USA je udržať infláciu na úrovni dvoch percent zo strednodobého hľadiska a zároveň dosiahnuť plnú zamestnanosť. Podľa hodnotenia Fedu nastal čas na sprísňovanie menovej politiky už v prvých mesiacoch roka. Najnovšie kroky Fedu sú v súlade s takou politikou centrálnej banky, ktorá sa neustále snaží dobehnúť realitu.
Je to niečo, čo človek zvyčajne nájde v rozvojových krajinách so slabými inštitúciami, nie v emitentovi svetovej rezervnej meny a správcovi najsofistikovanejších svetových finančných trhov, ktorým mnohé iné krajiny a spoločnosti zverujú svoje úspory.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?