Štát túto možnosť využil len sčasti. Zmenami na rok 2017 uľahčil hlavne živnostníkom. Pre ostatných daňovníkov bude konečný výsledok nových daňovo-odvodových opatrení poznačený predovšetkým vyššou administratívou a výdavkami.
Práve zmeny pre SZČO označuje za jedny z „najhromadnejších“ aj Slovenská komora daňových poradcov. Ako spresňuje člen prezídia komory a partner spoločnosti Accace Peter Pašek, ide konkrétne o zvýšenie paušálnych výdavkov – na 60 percent a najviac 20-tisíc eur ročne. „Predmetnú zmenu je určite možné označiť za najpozitívnejšiu a najneočakávanejšiu zmenu na rok 2017.“ Za druhú zmenu, ktorá sa dotkne veľkej časti daňovníkov a ktorá má aj opačný, teda negatívny smer, označuje zvýšene horných stropov na platenie odvodov. Pri zdravotnom poistení dokonca úplné vypustenie horného ohraničenia. „Spôsobí to pravdepodobne opätovne zvýšený záujem o takzvané jednoosobové eseročky u určitej skupiny zamestnancov,“ odhaduje dosah daňový poradca.
Výsledok nových daňovo- -odvodových opatrení bude poznačený vyššou administratívou a výdavkami
Hromadný efekt bude mať tiež zníženie korporátnej sadzby dane na 21 percent z vlaňajších 22, ako i zavedenie dane z dividend vo výške sedem percent oproti súčasným vyšším odvodom na zdravotné poistenie. No zatiaľ čo pri odvodoch platil horný limit, od ktorého sa už dividendy „nezodvodňovali“, nová daň sa platí z celej sumy.
Aké sú najväčšie daňové výzvy?
Ľubica Dumitrescu,
riaditeľka oddelenie daňového poradenstva Deloitte Slovensko
Zdroj: Deloitte
„V mnohých veciach je legislatíva morálne zastaraná a nepokrýva dostatočne reálne biznis trendy. Najmä nové formy podnikania, respektíve fungovania biznisu ako takého, ako sú rôzne modely zdieľania služieb, pracovná mobilita zamestnancov a podobne.“
Peter Pašek,
partner Accace
Zdroj: Milan David
„Zrušenie maximálnych vymeriavacích základov na zdravotné poistenie a zvýšenie základov na sociálne poistenie spôsobí pravdepodobne opätovne zvýšený záujem o zakladanie takzvaných jednoosobových eseročieku u určitej skupiny zamestnancov.“
Ľuboš Vančo,
predseda rady partnerov KPMG na Slovensku
Zdroj: KPMG
„Najväčšími výzvami budú určite meniace sa a ťažšie predikovateľné politické a ekonomické prostredie a nové pravidlá , ktoré budú rozširovať reguláciu na medzinárodnej úrovni.“
Predseda rady partnerov KPMG na Slovensku Ľuboš Vančo zasa za zmenu, ktorá zasiahne rozsiahlu skupinu daňovníkov, považuje novú požiadavku na minimálne šesťpercentnú výšku vlastného imania. „Väčší klienti budú riešiť požiadavky nového zákona o audite, ako napríklad audítorské výbory.“ Témou bude určite aj vyššie odvodové zaťaženie najmä vyšších príjmových skupín.
Ľubica Dumitrescu, riaditeľka na oddelení daňového poradenstva v spoločnosti Deloitte, všeobecne za najväčšiu výzvu (nielen) tohto roka so štipkou kritiky považuje zladenie existujúcej legislatívy s reálnym biznis prostredím. „Podnikať v súlade s legislatívou je často náročné kvôli chýbajúcej legislatíve, prípadne preto, že legislatívna úprava je časovo oneskorená a prichádza až po tom, čo na jej nedostatky poukážeme na základe skúsenosti z praxe.“
Najvážnejšie zmeny
Ale späť ku konkrétnym najcitlivejším zmenám tohto roka. Za dôležitú zmenu hodnú osobitnej zmienky považuje P. Pašek aj zdvojnásobenie
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?