O čo v návrhu išlo? Štátni analytici poukázali na to, že Slovensko nemá dostatočne rozvinutý trh nájomného bývania. „Krajina má v porovnaní so štátmi Európskej únie nadpriemerný podiel obývaných domácností, ktoré sú vo vlastníctve ich obyvateľov.

Naopak, Slovensko má jeden z najnižších podielov obývaných domácností s regulovaným nájmom v Únii,“ písali analytici a poukázali na to, že kým v EÚ sa podiel takto obývaných domácnosti pohybuje na úrovni 10,8 percenta, na Slovensku to bolo len 1,6 percenta.

Po vzore zahraničia

Navyše, klesá aj podpora štátu pri rozvoji vlastného bývania. Väčšina štátnych prostriedkov smeruje predovšetkým do obnovy. Aj preto prišiel rezort financií s návrhom, aby bol zavedený povinný podiel nájomných bytov v nových developerských projektoch. Ten sa mal pohybovať v rozmedzí od päť do desať percent. Či by sa mal nejakým spôsobom na uhrádzaní nákladov na spomínaný počet bytov podieľať aj štát či obec alebo by išlo o určitú formu „dane“ pre developerov, to zatiaľ nie je známe.

„Tento podiel by sa mal uplatňovať vo väčších mestách v úzkej spolupráci so samosprávou. Mesto bude stanovovať maximálnu výšku nájmu v týchto bytoch ako percentuálny podiel z priemernej/mediánovej mzdy v danom kraji a zohľadňovať aj príjem rodiny,“ konštatovali v návrhu analytici.

Argumentovali aj tým, že v zahraničí je takáto prax rozšírená. „V Londýne musí byť v nových developerských projektoch 35 percent bytov cenovo dostupných pre slabšie sociálne skupiny. Záväzok starostu je 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa