Trocha čísel na začiatok. Bratislava sa od roku 1994 úspešne zbavila 67-tisíc mestských bytov. Aj preto je dnes z 204-tisíc bytov v hlavnom meste len jedno percento mestských. V Brne je to pätnásť a vo Viedni až 60 percent. Dnes Bratislave podľa odborníkov chýba asi 40-tisíc takýchto bytov, v poradovníku na mestský byt je 600 záujemcov.
Keďže vlastné bývanie sa stáva najmä pre mladých ľudí či pre zamestnancov mesta nedostupným, magistrát začal konať. Lenže kým sa rozhýbe moloch architektonických súťaží a verejného obstarávania, bude už po funkčnom období súčasného primátora Matúša Valla.
Nájomné byty sú ako nechcené dieťa. Nemá sa o ne kto poriadne starať
Ten po počiatočnom entuziazme a odhadoch výstavby tisícky nájomných bytov teraz už skromnejšie hovorí o stovke hotových bytov a piatich stovkách v obstarávacom procese alebo vo výstavbe. Nie je to veľa, ale začať nejako treba. Len na pripomenutie: hlavné mesto postavilo za posledných desať rokov len 57 nájomných bytov.
Spôsobov, ako prísť k nájomným bytom, je niekoľko. Stavanie na zelenej lúke, oprava starších mestských domov, kúpa nevyužívaných štátnych bytov alebo aj kúpa už hotových bytov od developerov. Tým sa v súčasnosti síce do stavania neziskových bytov s regulovaným nájomným nechce, ale a priori to neodmietajú.
Tvrdia, že ak sa zrýchlia a zjednodušia procesy v povoľovaní stavieb, išli by aj do tohto segmentu. Dokonca niekoľkí už pristúpili na výmenný obchod s mestom. To im povolí stavať viac bytov, ale časť z nich dostane ako nájomné do svojho portfólia.
Vlastné bývanie sa stáva luxusom pre bohatších ľudí
Pomôcť by mohol aj štát, ale to by musel do podvyživeného Štátneho fondu rozvoja bývania naliať oveľa viac peňazí. V ére koronavírusových suchôt to nebude také ľahké. Ruku k dielu možno priložia aj veľké banky a poisťovne, ktoré nájomné byty zatiaľ skupujú a podporujú úvermi. Aj obce by sa rady zapojili, ale nemajú ani peniaze, ani dosť úradníkov na prepisovanie územných plánov.
Nech je, ako chce, kým sa postaví vytúžených 25-tisíc nájomných bytov, ktoré sľuboval Boris Kollár pred voľbami, pretečie Dunajom ešte veľa vody. A mladí ľudia bez bytu medzitým zostarnú či sa zariadia inak, napríklad vlastným bytom na hypotéku.
Dobrá správa je len tá, že ceny komerčných prenájmov v tomto roku začali klesať. Postarala sa o to koronakríza a udusenie cestovného ruchu, s ktorým prišlo aj priškrtenie ponuky bytov na krátkodobý prenájom cez Airbnb. Takže nájomníci sa skôr dočkajú nájomného zregulovaného trhom ako nájomných bytov regulovaných štátom.