Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár ešte pred voľbami vyhlásil, že by rád na Slovensku postavil do konca tohto volebného obdobia 25-tisíc nájomných bytov. I keď jeho populistické plány už vtedy odborníci spochybňovali, akútna potreba dostupného bývania, najmä v Bratislave, ostáva.

V hlavnom meste chýba podľa odhadov odborníkov asi 40-tisíc bytov, z toho mestských by bolo treba aspoň štyritisíc.

Na snímke predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina)  FOTO TASR - Martin B
Neprehliadnite

Boris Kollár, nájomné byty a dohoda s DSS, ktorá nie je

Koľko bytov chýba

„Na Slovensku chýba 200-tisíc bytov, v Bratislave asi 46-tisíc, aby sme sa vyrovnali v počte bytov priemeru v EÚ,“ uviedla v júni na konferencii o nájomnom bývaní Ladislava Cengelová, riaditeľka sekcie bytovej politiky a mestského rozvoja na ministerstve dopravy a výstavby.

Samotné hlavné mesto hovorí o potrebe minimálne 10-tisíc nájomných bytov. A koľko ich vznikne do konca funkčného obdobia terajšieho primátora Matúša Valla? „Ak všetko dobre pôjde, prvé projekty, ktorých dokončenie sa plánuje v tomto volebnom období, prinesú minimálne 100 bytov, ďalších 500 bude v procese výstavby alebo v obstarávacích procesoch,“ informuje Katarína Rajčanová, hovorkyňa Bratislavy.

Pritom ešte na jeseň minulého roka M. Vallo hovoril o dvojnásobku. „Rozbehli sme všetky procesy tak, aby sme do konca volebného obdobia mohli mať pripravených alebo rozpracovaných približne 1 000 bytových jednotiek,“ uviedol pre portál Yimba. Jeho cieľom bolo postaviť približne 200 bytov ročne najbližších desať rokov.

Viceprimátorka Bratislavy Lucia Štasselová bola v rozhovore pre Denník N skromnejšia a tvrdila, že cieľom mesta je postaviť do konca roku 2022 minimálne 500 bytov.

Na porovnanie, za posledných desať rokov v Bratislave vzniklo 57 nájomných bytov, v minulom volebnom období žiaden.

Odborníci sú k týmto číslam skeptickí. „Ak by sa ku koncu volebného obdobia podarilo zabezpečiť „len“ chýbajúcich 540 bytov na náhradné nájomné bývanie, bol by to veľký úspech,“ myslí si Juraj Suchánek, riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja (IUR). Vzhľadom na aktuálny stav rozpracovanosti projektov bude podľa neho počet dokončených nových nájomných bytov výrazne nižší.

Dôvody stojatých vôd

Dôvody, prečo nájomných bytov nebudú tisícky, ale len stovky, sú viaceré. Od „bradatého“ stavebného zákona cez nedostatok a nekompetentnosť úradníkov na stavebných úradoch, zdĺhavosť verejného obstarávania, regulované nájomné až po nechuť miest a obcí upratať si vo vlastných územných plánoch. V dĺžke povoľovacích procesov na stavbu je Slovensko na predposlednom mieste v EÚ.

„Bratislava sa dostala do roly developera a, žiaľ, ‚osobnou‘ skúsenosťou zistila, aké náročné a komplikované je niečo na území hlavného mesta postaviť,“ myslí si J. Suchánek. Svojím spôsobom hlavné mesto doplatilo na vlastnú rétoriku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa