Najlepšiu soľanku na svete robia v televíznej veži na Alexanderplatz v Berlíne. V otočnej reštaurácii vo výške 207 metrov, odkiaľ bolo aj za komunizmu vidieť ďaleko do západného Berlína, ďaleko do slobodného sveta, má táto tradičná ruská polievka tú najlepšiu chuť. Chuť, v ktorej sa snúbi ostrá kyslosť uhoriek potiahnutá ľahkosťou kyslej smotany a vystlaná kúskami mäsa s jemným dotykom citróna. Vrchol gastronómie, s ktorým sa stretnete stále výlučne len tu, na území bývalého východného Nemecka.

Soľanka je v mnohých podobách a variantoch čosi ako národná polievka „Ossis“, teda východných Nemcov, a územia, ktoré kedysi bývalo Nemeckou demokratickou republikou. Z nejakého úchylného dôvodu to bola najčastejšia cudzina, kam sme v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch chodili na rodinné dovolenky.

Na snímke maďarský predseda vlády Viktor Orbán hovorí počas tlačovej konferencie po plenárnom zasadnutí predsedov vlád Vyšehradskej skupiny (V4) s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a prostredníctvom online s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou v Krakove 17. februára 2021. Účastníci si slávnostne pripomenuli 30. výročie založenia Vyšehradskej skupiny. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Spomienka na Fidesz z roku 1989, kedysi zväz demokratov

Keď som mal šestnásť, celé severné pobrežie som prešiel na bicykli. V hlave mi utkveli nekonečné kilometre betónových plotov a ostnatých drôtov okolo sovietskych vojenských základní. Východné Nemecko bolo až do svojho konca najokupovanejšou krajinou sveta, ktorá popri šestnástich miliónoch vlastných obyvateľov musela živiť skoro milión sovietskych vojakov a ich rodiny. Sovieti sa po roku 1968 usídlili aj v Československu. Ale s tým, ako veľmi východné Nemecko desiatky rokov po vojne vysávali a aké obrovská územia mali obsadené, sa to nedalo porovnať.

Po zjednotení Nemecka vojaci rýchlo zmizli. Nezostala po nich len soľanka, ale aj akási perverzná príchylnosť k Rusku. Tá sa aj dnes prejavuje v mnohých aspektoch vrátane odporu východonemeckých politikov k sankciám proti Moskve za okupáciu Krymu či za otravu opozičného predáka Alexeja Navaľného. Po skúsenostiach s brutálnou okupáciou to malo byť naopak, ale nie je.  A soľanka, táto polievka okupantov, je stále symbolom „ostalgického“ jedálneho lístka.

WA 22 Cheb - Záchranári v špeciálnom ochrannom odeve nakladajú do sanitky pacienta s ochorením COVID-19 pred nemocnicou v českom meste Cheb v piatok 12. februára 2021. Česká vláda zaviedla v noci na piatok v troch okresoch  Cheb, Sokolov a Trutnov sprísnené opatrenia z dôvodu ochrany pred šírením koronavírusu SARS-CoV-2. Česká vláda ľuďom z týchto okresov zakázala vycestovať. Ostatní občania ČR, naopak, nesmú do týchto okresov pricestovať. Uzavreté okresy má každý deň strážiť 580 policajtov na 8
Neprehliadnite

Český Cheb sa vo februári stal covidovým Bergamom dneška

Na soľanku som si spomenul, keď som videl Igora Matoviča šermovať grafom, podľa ktorého by sa desatina Slovákov dala zaočkovať len ruskou vakcínou Sputnik V. Vakcínou, ktorú neotestovala žiadna relevantná autorita s výnimkou pečiatky od orbánovskej liekovej agentúry. Vakcínou z krajiny, ktorá má s kvalitou výrobkov také problémy, že okrem zbraní čokoľvek modernejšie musí dovážať. A do vyspelého sveta nedokáže vyviezť vôbec nič, opäť s výnimkou zbraní. Pretože kvalita a modernosť výroby predstavujú niečo, čo v súčasnom Rusku neexistuje.

Ale jasné – vakcínu budú mať perfektnú. Takú, že človek si žiadnu inú nemôže dať. To teda určite.

Na snímke zľava slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, poľský prezident Andrzej Duda, český prezident Miloš Zeman a v popredí odzadu maďarský prezident János Áder počas stretnutia v rámci 30. výročia vzniku Vyšehradskej skupiny V4 vo Varšave v Poľsku 9. februára 2021. FOTO TASR - Kancelária prezidenta SR
Neprehliadnite

Vyšehrad sa ocitol v pekle: V4 na pekelnom polostrove v mraze oslávila tridsať rokov