Počet euroskeptických poslancov Európskeho parlamentu môže po májových voľbách vzrásť podľa rôznych odhadov o viac ako polovicu. Agentúra Reuters uvádza, že majú šancu získať až 25 percent kresiel. Spolu s poslancami maďarského Fideszu a zopár krajnými ľavičiarmi by sa mohli doťahovať na tretinu všetkých poslaneckých mandátov, čo znamená blokačnú menšinu v Európskom parlamente.
Prečo sa radikáli mýlia
Komentátori a analytici naprieč starým kontinentom avizujú, že májové eurovoľby budú najdôležitejšie od roku 1979, keď si európska verejnosť po prvýkrát volila svojich zástupcov do Štrasburgu. Hlavná bitka o voliča sa neodohrá medzi ľavicou a pravicou ako doteraz.
Bojová línia je nakreslená medzi progresívcami a nacionalistami, ako to pomenoval francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ak vyhrajú euroskeptické sily, parlament môže opustiť svoju odvekú líniu „čoraz užšej Únie“ a kontinent môže vstúpiť do éry dezintegrácie — menej centrálnych právomocí Bruselu a viac voľnosti národným vládam.
Dnešná krajná pravica v Európe je zásadne iná ako pred pár rokmi, a preto akceptovateľnejšia pre voličov. Mnoho jej strán sa dištancuje od svojej rasistickej a fašistickej minulosti. Ich členovia sa označujú za národovcov a väčšina z nich už nežiada odchod vlastnej krajiny z EÚ, ale reformu európskeho klubu. Program radikálnych euroskeptikov sa tak môže zdať celkom sympatický — menej nezmyselnej európskej byrokracie, uvoľnenie spoločných pravidiel, viac kompetencií národným štátom a predovšetkým nosná téma aktuálnych eurovolieb - stop migrácii.
Európsku úniu by radi vrátili o niekoľko desaťročí
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?