Nadpráca na úkor sestier

Keby prokuratúra robila svoju prácu, tak by chránila práva a zákonom chránené záujmy osôb. Napríklad aj zdravotných sestier a pôrodných asistentiek, ktoré už druhý mesiac nie sú odmeňované tak, ako ustanovil zákon. Namiesto nastolenia zákonnosti zastupujúci generálny prokurátor robí nadprácu. Od Ústavného súdu žiada, nech zruší zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier, lebo vraj „základná koncepcia zákona nie je v súlade s ústavou“.

Ladislav Tichý v mene prokuratúry tvrdí, že parlament „bez existencie objektívnych a rozumných dôvodov formuloval a realizoval cieľ – vyňal skupinu profesijne identifikovaných osôb, ktorej (na rozdiel od ďalších profesií) poskytol výhody v práve na odmenu, čo je v priamom rozpore s princípom proporcionality, a teda aj s princípom právneho štátu“.

Keby takéto zdôvodnenie myslel zastupujúci „generálny“ naozaj vážne, tak by pred Ústavným súdom musel napadnúť aj zákon o minimálnych mzdových nárokoch lekárov. „Základná koncepcia“ oboch zákonov je totiž identická, lebo aj zákon o odmeňovaní lekárov vyňal jednu skupinu profesijne identifikovaných osôb a poskytol jej výhody v práve na odmenu. Pretože L. Tichý platy lekárov pred súdom nenapadol, je zrejmé, že svoj podnet nesformuloval z ústavných a právnych dôvodov, ale preto, že chcel predviesť, aký vie byť užitočný.

Nadpráca na úkor sestier

Zdroj: Danglár

Viac článkov z rubriky Res publica Mariána Leška

Zastupujúci generálny prokurátor tiež tvrdí, že je „v rozpore s princípom právneho štátu, ak zákonodarca priznal určitej skupine základné právo na odmenu v rozsahu, ktorý nenachádza odraz v reálnom vývoji spoločnosti“. Inými slovami, prekážalo mu, že zákon nie je finančne krytý. Zábavné je, že to hovorí v republike s takmer päťpercentným rozpočtovým deficitom a so zdravotníctvom, ktoré celé desaťročia vyrába dlhy, opakovane hradené štátom, čiže jeho daňovníkmi. Otázka, prečo iba zákon o odmeňovaní sestier má mať základ „v reálnom vývoji spoločnosti“, keď zjavne ani ďalšie normy nemajú s reálnym vývojom nič spoločné, má len jednu odpoveď. Lebo tak chce momentálne vedenie prokuratúry, ktoré veľmi dobre vie, čo sa od nej chce.

Ústavný súd mal pred niekoľkými mesiacmi legitímnu možnosť zastupujúcemu generálnemu prokurátorovi povedať, že podnety od neho neprijíma, lebo na ich podávanie nie je ústavne oprávnený. Pretože túto možnosť súd nevyužil, bude musieť rozhodnúť aj o podnete, ktorý má vládnucim politikom ukázať, že žiadna nová zostava na Generálnej prokuratúre nebude ochotná zájsť tak ďaleko, ako je schopná zájsť tá dnešná.

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 26/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Ilustrácia - Danglár