Aké sú hlavné dôvody na využívanie nadačných fondov?

V posledných mesiacoch sme zaznamenali výrazné zvýšenie záujmu o problematiku nadačných fondov. Súvisí to ako s blížiacou sa účinnosťou daňových zmien, tak všeobecne so záujmom úspešných ľudí hľadať rozumné nastavenie ochrany svojho majetku. Ich cieľom je, pochopiteľne, prácne vybudovaný majetok uchovať a ďalej rozvíjať a tým zaistiť rodinu a ďalšie generácie do budúcnosti.

Ako v tomto konkrétne tieto štruktúry pomáhajú?

Nadačné fondy si môžete predstaviť ako premyslený stavebný plán projektovaný priamo na mieru vašim potrebám. Zohľadníte v ňom všetky špecifiká a potreby svojej rodiny, a pokiaľ sa ho držíte, mali by ste mať v prípade stavby vlastný vysnívaný dom postavený na pevných základoch, ktorý bude úplne vyhovovať vášmu životnému štýlu a ktorý bude odolný, pretrvá a bude dobre fungovať aj pre ďalšie generácie.

IDONA, Bánovce nad Bebravou
Neprehliadnite

Firma z Bánoviec zariadila 700 izieb v olympijskom hoteli. Expandovať chce i do Saudskej Arábie

V prípade nadačného fondu je to podobné. Nadačné fondy ponúkajú komplexné riešenie na ochranu a skutočne efektívnu správu majetku presne na mieru danej rodiny, minimalizujú dosahy zlých rodinných scenárov a zaisťujú dlhodobé pokrytie potrieb ďalších generácií. A to s tou výhodou, že zabezpečia, aby sa majetok ďalej nedrobil, a to bez toho, aby sa rodina vzdávala jeho plnej kontroly, ako je to napríklad v prípade niektorých zahraničných štruktúr.

Ako fungujú české nadačné fondy v porovnaní so západnými modelmi ochrany majetku?

Pre niektoré prípady má, pochopiteľne, zahraničný trust v tradičných offshorových destináciách svoje výhody a pôvab, niektorí poradcovia stále odporúčajú Lichtenštajnsko. Podľa nášho názoru je však lichtenštajnské riešenie pre väčšinu rodín nevhodné, je zbytočne nákladné, neflexibilné a tak trochu prežité. Preto predstavuje Česko lepšiu alternatívu pre správu majetku ako tradičné offshorové destinácie, keďže český právny poriadok je historicky, jazykovo, kultúrne aj geograficky dlhodobo spätý so slovenským právnym poriadkom.

Zakladateľ, slovenský občan, tak môže riadiť a ovládať zrozumiteľnú a nákladovo efektívnu českú entitu – rodinný nadačný alebo trustový fond, pričom je možné súčasne neobmedzene využívať robustnosť švajčiarskych, luxemburských alebo lichtenštajnských bankových systémov.

V čom by mala spočívať akási výnimočnosť a odolnosť lichtenštajnskej jurisdikcie, kniežatstva veľkosti menšieho českého okresného mesta s päťtisícovým hlavným mestom Vaduz?

Na zamyslenie je aj to, či vlastne zahraničná štruktúra v tradičných offshorových destináciách ochráni dobre majetok umiestnený v Česku a na Slovensku, či už sú to nehnuteľnosti, podiely v spoločnostiach, peniaze v banke a tak ďalej. S ohľadom na geopolitickú situáciu a tunajšie špecifiká, napríklad stav verejných financií, aj vzhľadom na to, že sa dá aj u nás predpokladať výrazné daňové zaťaženie bohatstva, môže lepšiu ochranu v tomto ohľade paradoxne priniesť česká nadačná štruktúra s vhodne nastavenou držbou majetku v zahraničí. Nemenej dôležitou otázkou však je, kto vlastne bude schopný, ochotný, ale aj pripravený na správu majetku rodiny.

Nevesely David
Zdroj: David Nogol/archív D. Neveselého
Nevesely David

Ideálne je najskôr nájsť nástupníka a správcu priamo v rodine. Ako však postupovať v prípade, keď sa vnútri rodiny nikto taký nenájde?

Pokiaľ sa v rodine nenájde nástupník, ktorý by prevzal správu rodinného biznisu (nie nevyhnutne jeho každodenné riadenie) a správu majetku, potom je, samozrejme, vhodným riešením zveriť túto činnosť profesionálom. Je to, ako keď hľadáte lekára alebo napríklad architekta, takisto zveríte svoje zdravie alebo podobu budúceho rodinného bývania špičkovému odborníkovi s reputáciou a so skúsenosťami.

V prípade, že teda zakladateľ chce správu, jej časť alebo len pasívny dohľad zveriť profesionálnemu správcovi, sme pripravení poskytnúť mu zodpovedajúcu kapacitu, odborné znalosti, ako aj administratívnu podporu profesionálneho fiduciárneho správcu – spoločnosti so zodpovedajúcim tímom, zázemím i s poistením adekvátnym objemu spravovaného majetku.

Aký veľký tím máte v HAVEL & PARTNERS a vo ONE FAMILY OFFICE?

Pre oblasť služieb pre privátnych klientov je to viac ako 50 právnikov, daňových poradcov a účtovníkov plus vo ONE FAMILY
OFFICE 15-členný investičný tím profesionálov so skúsenosťami zo zahraničia (Goldman Sachs, JP Morgan, Credit Suisse, J&T investiční společnost, Erste, Bank Austria Creditanstalt) aj z najväčších česko-slovenských finančných skupín. Investičný tím pre nás zaisťuje analytickú podporu a správu pre všetky oblasti investícií vrátane nehnuteľností, pôžičiek, fondových a firemných investícií, akcií, dlhopisov, hedžových fondov, private equity fondov a venture kapitálových fondov, krypta a blockchainu, najmä v USA a na globálnych trhoch.

Aké skúsenosti máte v oblasti ochrany majetku? Pre koho pracujete?

V našom prípade to sú skúsenosti nielen z našej práce pre majetných klientov advokátskej kancelárie, pre ktorých budujeme a spravujeme tieto štruktúry už od roku 2008, ale teraz aj vďaka našej spolupráci s partnermi ONE FAMILY OFFICE. Sami si spravujeme vlastný majetok. Overili sme si a vyskúšali priamo sami na sebe, čo funguje a čo nie. Pracujeme zároveň pre tretinu najbohatších Čechov a Slovákov. Vieme sa postarať o komplexnú profesionálnu ochranu a správu majetku vrátane zdravotnej concierge, ale aj mediálnej či reputačnej bezpečnosti.

David Neveselý

Je česko-slovenský advokát, spoluzakladateľ skupiny expertov pre právny a daňový servis privátnym klientom, ktorá vznikla v roku 2008 a ktorá dnes poskytuje poradenstvo viac ako 300 rodinám. Je expert na oblasť medzigeneračného transferu kapitálu, nastavuje daňovo efektívne pravidlá v koncernoch aj rodinných holdingoch. Je partnerom a spoločníkom Havel & Partners a partnerom One Family Office. Vyštudoval Právnickú fakultu Karlovej univerzity v Prahe.

Aké okruhy otázok a tém chcú s vami najčastejšie slovenskí a českí miliardári riešiť?

Spravidla je to otázka nástupníctva a ochrany majetku pred rozdrobením či pred negatívnymi dosahmi rodinných búrok či rôznych nešťastných okolností. Hlavnou obavou našich klientov je to, že zanechaný majetok spôsobí rozkoly medzi doteraz súdržnou rodinou. My to odporúčame riešiť s pokojnou hlavou a zavčasu.

Hoci v súčasnosti existujú nepreberné možnosti, ako ošetriť a nastaviť pravidlá nástupníctva a dedičskej postupnosti, zo štatistík aj zo svojich skúseností vieme, že len zlomok populácie je na túto situáciu skutočne pripravený. Dedičstvo sa tak v drvivej väčšine prípadov realizuje podľa zákonného režimu, ktorý nie vždy rešpektuje potreby a priania tých, ktorí sú primárnymi pôvodcami tohto bohatstva.

Môžete to ukázať na nejakom príklade?

Zoberte napríklad do úvahy, že podľa údajov Českého štatistického úradu, ktoré spomíname aj v našej štúdii NextŽeny, žijú ženy v Českej republike priemerne o sedem rokov dlhšie ako muži. To je štatistika, ktorá znamená, že zakladateľ firmy, volajme ho napríklad pán Boháč, ktorý má manželku a dve deti, pravdepodobne zomrie skôr ako jeho žena.

Pokiaľ má pán Boháč štandardné BSM, pripadne po jeho smrti polovica BSM manželke a až jeho druhá polovica sa bude deliť v dedičskom konaní rovným dielom medzi manželku a deti. V takom prípade pani Boháčová bude disponovať po ukončení dedičského konania 4/6 pôvodného rodinného majetku a každé z detí 1/6. Táto situácia vytvára vrásky na čele našich klientov. Nie sú totiž schopní zaistiť rodine, ale napríklad ani svojim dlhodobým spoločníkom, že sa majetok vplyvom ďalších komplikácií nedostane mimo rodiny.

TELEGRAFIA, Košice
Neprehliadnite

Varovné systémy z Košíc chránia milióny ľudí na celom svete. S expanziou pomohli firme študenti

Ako môže dôjsť k ďalšiemu drobeniu majetku?

Napríklad sobášom či ďalším vzťahom pôvodnej ženy, komplikovanejším partnerským vzťahom detí či ďalším úmrtím v rodine, tieto situácie vytvárajú tlak na prerozdelenie majetku. Preto historicky šľachtické rody a dnes aj významné rodinné firmy alebo investorské zoskupenia dlhodobo preferujú riešenia, ktoré rozdrobenie majetku vplyvom nezvládnutého rozvodu či nečakaného úmrtia eliminujú.

Súčasne umožňujú profesionálnu správu majetku kedykoľvek, keď nie je k dispozícii motivovaný člen rodiny, ktorý by sa správou zaoberal. Odporúčame teda vždy aktívny prístup k vyriešeniu majetkového usporiadania, a to ako v rámci majetkových pomerov BSM, tak aj pre prípad vlastného úmrtia. Úplným minimom je závet, ale práve v prípade väčšieho rodinného imania či podnikania odporúčame vhodné komplexnejšie individuálne nastavenie pomocou kombinácie holdingovej štruktúry a nadačného fondu.

Ako sa holding a nadačný fond dopĺňajú?

Holdingová štruktúra je akýsi nárazník medzi osobným majetkom rodiny a príjmami z podnikania. Do holdingu môžete vložiť podiely vo firmách, čím vznikne akási malá rodinná banka. V tej sa zhromažďujú nielen výnosy z firiem, do ktorých rodina investovala, ale umožňuje to aj efektívnu správu z jedného miesta. Pri splnení jednoduchých pravidiel je možné navyše využiť pri finančných tokoch daňové oslobodenie.

K tomu sa teda následne pripája aj štruktúra nadačného fondu?

Nadačný fond je potom ďalšia nadstavba, ktorá pomáha ochrániť majetok ako celok a upravuje vzťahy v rámci rodiny, ktorá zakladateľa prežije. Je to flexibilný nástroj, ktorý môžete postaviť tak, aby úplne vyhovoval prianiu a vôli zakladateľa a jeho predstavám o tom, ako budú ďalšie generácie s majetkom hospodáriť a užívať ho.

Na čele nadačného fondu môže stáť jeho zakladateľ, ktorý môže určiť náhradného správcu, napríklad rodinnú radu, manželku a deti, alebo právnickú osobu v pozícii profesionálneho správcu. Nadačné fondy fungujú aj ako akési centrum na rozdeľovanie prostriedkov smerom k talentovaným, potrebným či zodpovedne sa správajúcim členom rodiny a zároveň vedia zamedziť vstupu tretích strán partnerov potomkov do majetkových vzťahov.

Havel & Partners

Advokátska kancelária Havel & Partners s kanceláriami v Prahe, Brne, Bratislave, Plzni, Olomouci a Ostrave je s tímom 350 právnikov a daňových poradcov, približne 200 advokátov a celkovo 500 spolupracovníkov najväčšou nezávislou právnickou firmou v strednej Európe.

Medzi jej klientov patria najmä veľké medzinárodné spoločnosti, najvýznamnejšie české a slovenské spoločnosti, vrátane strategických štátnych podnikov a orgánov verejnej správy, ale aj stredné podniky, individuálni podnikatelia a investori. Je medzi nimi aj asi 150 z 500 najväčších svetových spoločností podľa publikácie Fortune 500, takmer 50 spoločností zaradených do rebríčka najväčších českých spoločností Czech Top 100 a 20 slovenských spoločnosti z top 100.

Kancelária má v súčasnej dobe celkom 2 500 klientov. Má najkomplexnejšiu medzinárodnú podporu dostupnú pre české a slovenské advokátske kancelárie. Poskytuje právne a daňové poradenstvo v 12 svetových jazykoch, asistovala klientom v takmer 110 krajinách sveta. Až 70 percent jej prípadov obsahuje medzinárodný prvok.

Úzko spolupracuje s poprednými medzinárodnými právnickými firmami v Európe, Ázii, Severnej Amerike, Afrike i Austrálii. Jej klienti majú vďaka tomu prístup k medzinárodným aj lokálnym znalostiam a odbornosti prostredníctvom viac ako 90-tisíc právnikov v približne 160 krajinách sveta.

Havel & Partners je najúspešnejšou kanceláriou s najkomplexnejšími službami v Českej republike aj na Slovensku podľa celkového súčtu všetkých nominácií a titulov v rámci doterajších ročníkov súťaže Právnická firma roka. Kancelária sa päťkrát za posledných sedem rokov stala absolútnym víťazom tejto súťaže, keď získala hlavné ocenenie Právnická firma roka pre domácu kanceláriu v rokoch 2015, 2017, 2018, 2020 a 2021).

Kancelária sa radí vo všetkých odborových kategóriách medzi najviac odporúčané právne firmy. Je tiež niekoľkonásobným držiteľom ceny Právnická firma roka za najlepšie klientske služby v Českej republike (2015, 2016, 2019, 2020, 2021) a na Slovensku (2020, 2021). Najlepšou právnickou firmou pôsobiacou v Českej republike bola kancelária Havel & Partners vyhlásená prestížnymi globálnymi ratingovými agentúrami Chambers and Partners (2020, 2021) a Who’s Who Legal (2018–2021).

Prestížne medzinárodné ratingové agentúry EMIS DealWatch a Mergermarket zaraďujú Havel & Partners už od roku 2010 na popredné priečky podľa počtu realizovaných transakcií v Českej republike. Podľa počtu realizovaných transakcií je tiež top kanceláriou v regióne východnej Európy podľa zahraničného rebríčka Refinitiv (2019). Na základe výročných cien magazínu Acquisition International sa kancelária stala pre rok 2019 právnickou firmou roka v oblasti M&A v strednej Európe.

Ďalšie dôležité správy

MEDITRADE, Bratislava
Neprehliadnite

Rodinné impérium z Bratislavy spája biznis a spiritualitu. Jeho majiteľ má raketu od Djokoviča