Práve v čase, keď od neho ministerstvo životného prostredia žiada vrátenie dotácie. Pre úradníkov tohto rezortu bude veľkou hanbou, ak so sebou nechajú vybabrať.
Spomínaného podnikavca si chovajú na hrudi už takmer desať rokov a spoločnosť z toho takmer nič nemá. Investovali obrovské peniaze do niekoho, kto ich zneužil. A zrejme nebol jediný. Do životného prostredia ide z európskych fondov podobná suma peňazí ako do dopravy. Lenže výsledky sú omnoho horšie, ako rezort životného prostredia na začiatku sľuboval. Za stanovenými cieľmi zaostávame najmä v recyklácii odpadu. Lučenecká fabrika mala práve v tejto oblasti pomôcť. Ale naozaj sa o to usilovala?
Neprepadol jej majiteľ pocitu, že sa mu všetko prepečie? Dalo by sa chápať, keby áno. Spomeňme si, ako emisný obchod po celý čas obhajovali predsedovia SNS Ján Slota a Smeru-SD Robert Fico. Ako zatĺkali a pri otázkach útočili na novinárov, opozíciu a Maďarov. A potom polícia zamietla kauzu pod koberec, lebo vraj nie je trestným činom.
Tento príbeh sa však ani po desiatich rokoch nekončí. Polícia by to mala využiť ako dobrú príležitosť na riadne preskúmanie všetkých finančných tokov, ktoré súviseli s kauzou emisie.
Injekcie do lučeneckej fabriky a do firmy, ktorá požičiavala lietadlá Jánovi Slotovi, tvorili len štvrtinu odliatych peňazí. Aj zvyšné tri štvrtiny, vyše 30 miliónov eur sa zo zahraničných schránkových firiem s najväčšou pravdepodobnosťou vrátili na Slovensko. Niekto si za ne možno kúpil luxusnú vilu, jachtu alebo výrobný podnik.
Ale organizátori emisného obchodu za sebou zanechali stopy, ku ktorým sa polícia ešte stále vie dostať. Nech teraz ukáže, že to myslí s bojom proti korupcii vážne.