Začínal ako predajca strojárskych komponentov v menšom talianskom meste, vypracoval sa na najlepšieho obchodníka v regióne a neskôr pre Talianov otváral aj fabriku v Novom Meste nad Váhom, v ktorej si dnes podávajú kľučky veľké investičné fondy.
So svojou obchodnou firmou prenikol aj na ruský a bieloruský trh. A tie ho naučili nielen byť trpezlivý, ale vedieť aj v správnom okamihu povedať nie. Pre niekdajší vorkoholizmus a túžbu presadiť sa mu stroskotal nejeden vzťah. No aj vďaka osobnostnému rozvoju sa dnes dokáže pozrieť na svoju minulosť s nadhľadom. A napriek ubúdajúcim fyzickým silám sa neustále púšťa do nových výziev.
Pavol Holkovič (50)
Pavol Holkovič Zdroj: Milan David
Absolvent Vysokej školy ekonomickej v Bratislave. Počas štúdia robil sprievodcu v Čedoku, okrem toho dostal aj štipendium v nemeckom Essene, kde si vyskúšal prácu pre americkú firmu Coca-Cola. Po Nežnej revolúcii žil takmer sedem rokov v Taliansku, kde pôsobil na rôznych obchodných pozíciách v strojárskych podnikoch. Na Slovensku založil obchodnú firmu Technoklima s medzinárodným pôsobením a v Novom Meste nad Váhom rozbiehal fabriku pôvodne talianskeho producenta komponentov do chladiarenských a vzduchotechnických zariadení Roen Est, ktorej je dnes spolumajiteľom.
Šok Made in Italy
Nič z toho by sa Pavlovi Holkovičovi zrejme neudialo, keby jeho sestra ešte za socializmu nestretla v Banskej Štiavnici Taliana, ktorý sa neskôr stal jej manželom. Nasledovalo niekoľko návštev príslušníkov ŠtB. Talian sa smial, ale rodina Holkovičovcov počas nich cítila bezmocnosť a poníženie. Rodičia chceli, aby dcéra vzťah ukončila. Pred ďalšími vypočúvaniami ich zachránila až revolúcia.
S piatimi svetovými jazykmi a titulom inžiniera ekonómie odišiel P. Holkovič do talianskeho Udine. Zaplatil si inzerát v novinách a do týždňa dostal päť pracovných ponúk. V roku 1991 ho zamestnal výrobca tlakových nádob na freón Dena Line z mesta Pordenone, v ktorom sídli aj Zanussi. Firma chcela expandovať do strednej a východnej Európy, ale napokon z toho nič nebolo. Podniky v bývalom sovietskom bloku krachovali, nemali dôvod nakupovať novú techniku.
Situácia sa otočila až v roku 1994, ale medzitým majiteľ firmy presunul P. Holkoviča na anglický a nemecký trh. „Dostal som zoznam so stovkou firiem, mal som ich obvolávať a predávať. Bola to šoková terapia, v robote som aj spával. Plat som dostal iba taký, aby mi vystačil na ubytovanie a základné potreby,“ hovorí pre TREND P. Holkovič.
Pavol Holkovič Zdroj: Milan David
Za štyri roky zdesaťnásobil firme obrat a rozbehol aj východnú Európu. „Vedel som si získať ľudí. Môj otec bol stavbyvedúci, to od neho som sa naučil, ako s nimi mám komunikovať. Navyše sa mi darilo zladiť potreby výroby a klientov.“
Ťažký návrat domov
Jeho úspechy si všimol trh a začala sa o neho zaujímať konkurencia. Keď mu šéf nechcel zvýšiť plat, bolo rozhodnuté. Prijal ponuku veľkej firmy Roen z neďalekého Terstu, ktorá vyrábala komponenty do chladiacich a ventilačných zariadení. A nebolo to len kvôli peniazom a služobnému bytu. Prístavné mesto mu ponúkalo možnosť každodenného kúpania sa v mori a kultúru ako bonus k tomu.
„Svojou najväčšou životnou výzvou som ja sám.“
Keď dal výpoveď, jeho šéf ostal šokovaný. Myslel si, že chlapec z východnej Európy mu bude do smrti verný a vďačný. Napokon ho od zlosti vyhodil ešte pred vypršaním výpovednej lehoty. V novej firme
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?