Nie sú to však jediné lokality, kde sa tento tvor vyskytuje, aj keď tá ďalšia sa v názve nespomína. Z Kamčatky ho Rusi v 30. a neskôr na začiatku v 60. rokov pokusne vypustili do Barentsovho mora pri Murmansku, aby zvýšili produkciu krabieho mäsa.
Hovorí sa tiež o tom, že hlavný dôvod, prečo Rusi tieto kraby preniesli z Kamčatky a Beringovho mora do Európy a Barentsovho mora, je ten, že kamčatské kraby boli obľúbenou pochúťkou sovietskej generality. Tá chcela, aby mala zdroje lahodného mäsa viac poruke, keďže z Murmanska je do Moskvy výrazne bližšie ako z Kamčatky.
Experiment s prenesením sa ukázal ako veľmi vydarený, teda vydarený podľa uhla pohľadu. Keďže ide o opancierovaného živočícha mohutných rozmerov, nemá v mori prirodzených nepriateľov a v Európe sa mu začalo veľmi dariť. Od ruských brehov sa rozšíril až k brehom Nórska.
Prvé kamčatské kraby tu našli v roku 1977 a odvtedy sa premnožili a Nóri z nich majú ťažkú hlavu. Dokonca ich nazývajú aj Stalinove kraby pre ich ničivú silu.
Zdroj: Jarmila Horváthová
Na jednej strane sú tieto morské monštrá výborným obchodným artiklom. Na druhej tým, že konzumujú všetko, čo im príde do cesty, ohrozujú rybolov.
Podľa niektorých zdrojov v oblastiach severného Nórska, kde sa tento krab premnožil, zmizlo až 80 percent iných živočíšnych druhov.
No že by invázia kamčatských krabov pokračovala ďalej na juh, nie je veľmi pravdepodobné, pretože
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?