Za posledné mesiace malo premiéru alebo sa už aj stihlo na pulty obchodov dostať niekoľko nových monitorov, ktoré niečím vystupujú z radu. Ich spoločnou črtou je posun do „pixlových výšin“ a prémiová cena. Ale tak to už pri nových technológiách býva.
Luxusná pracovná plocha
Philips už pred takmer dvoma rokmi prekvapil, keď uviedol jeden z prvých dostupných 4K monitorov. Navyše s gigantickou 40-palcovou uhlopriečkou. Zjavne to nepovažoval za úlet, pretože na trhu je druhá generácia. Philips BDM4350UC už má rovno 42,5-palcovú uhlopriečku a 4K rozlíšenie.
Možno sa mnohí zľaknú, že taký veľký nemajú ani televízor a nie ešte sedieť pri tom za stolom. V praxi to však nie je vôbec nepraktické či dokonca zdraviu škodlivé. Jednoducho ako štyri 21-palcové full HD obrazovky uložené vedľa seba.
Človek získa ohromnú pracovnú plochu, kde má prehľad o viacerých oknách či aplikáciách. Navyše ide aj o celkom slušne vybavený displej. Je to IPS panel s kontrastom 1 200 : 1, takže ulahodí aj citlivejšiemu oku. S odozvou 5 ms a obnovovacou frekvenciou 60 Hz sa pokojne hodí aj na hranie. Nevýhodou môže byť „televízorový“ stojan, takže s ergonómiou môže byť problém a je potrebné si na to prispôsobiť pracovný stôl alebo kreslo. Za sumu okolo šesť stovák je to výborný pomer výbavy, výkonu a ceny.
Asus PA329Q Zdroj: Asus
Pre ešte náročnejších na kvalitu obrazu Asus nedávno predstavil model PA329Q, ktorý však stojí viac ako dvojnásobok veľkoplošného Philipsu. No ide už o profesionálny monitor aj pre grafikov s klasickým nastaviteľným stojanom a funkciou Pivot. Jeho uhlopriečka je stále pomerne nadštandardných 32 palcov a rozlíšenie 3 840 x 2 160, teda 4K.
Čo je však dôležitejšie, tento model je profesionálne nakalibrovaný rovno po vybalení. Pokrýva 99,5 percenta Adobe RGB farebného gamutu a výrobca pridal aj technológiu ProArt Calibration. Má aj jednoduchý nástroj na doladenie parametrov, ktoré sa potom uložia priamo v pamäti monitora. Zísť sa môže aj QuickFit virtuálne prekrývacie pravítko na zistenie skutočnej veľkosti obrázka alebo fotografie pred vytlačením. To všetko neznamená, že by sa nedal použiť aj na hranie hier alebo hoci aj bežné surfovanie po internete. No architekti a fotografi si ho užijú plnohodnotnejšie.