Veľké veci sa dejú v Jadrovej elektrárni Mochovce. Udalosti uplynulých týždňov naznačujú, že tento veľký projekt už nemusia z pozície investora riadiť a koordinovať Slovenské elektrárne (SE) a ich materský koncern Enel tak ako doteraz. To, že rezort hospodárstva obmedzil platby firmám tejto skupiny, je len jedným zo signálov. Sám osebe znamená, že štát spochybňuje účel platieb, ktoré zo SE odchádzali do firiem koncernu Enel. Spochybňuje vyplatené sumy a prácu, ktorú odviedli ľudia z talianskeho koncernu v elektrárňach.

Rezort hospodárstva, ktorý zastupuje štát ako minoritného akcionára, si zákaz platieb nad pôvodný rámec vymohol počas rokovaní o zvýšení rozpočtu. SE žiadali nárast výdavkov o 800 miliónov eur. Napokon sa dohodli na 260-miliónovom zvýšení. O zvyšnej sume sa ešte bude rozhodovať. Rovnako aj o tom, či dôjde k prevzatiu niektorých úloh od Enelu. Ďalšie signály naznačujú, že cestu „pre Enel bez Enelu“ budú presadzovať zástupcovia štátu aj niektorých popredných dodávateľov.

Malé víťazstvo Greenpeace

Zoznam pochybností o Mochovciach nedávno rozšíril verdikt Najvyššieho súdu SR, ktorý sa týkal konania o zmene stavby spred štyroch rokov. Z rozhodnutia súdu vyplýva, že Úrad jadrového dozoru mal vtedy brať do úvahy aj pripomienky environmentálnej organizácie Greenpeace. Tá si teraz vybojovala pozíciu účastníka správneho konania. Úrad preto musí opätovne posúdiť výhrady ochranárov, ktorí ich majú sformulovať do konca novembra.

Neznamená to však, že sa výstavba zastaví. Úrad totiž takejto požiadavke Greenpeace nevyhovel. Výhrady odporcov jadrovej energetiky teda nebudú hlavným bodom, na ktorý sa bude obracať pozornosť jadrového biznisu. Zaujímavejším bude súboj štátu a Enelu o podmienky dostavby Mochoviec.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa