Navyše, keď je Biotika vo svojom regióne kľúčovým zamestnávateľom a tiež ťahúňom domácich biotechnológií. V minulosti uznávanému farmaceutovi I. Vargovi i manažmentu Biotiky treba uznať, že po prelome milénia fabriku zmodernizovaním dostali z finančných problémov do vysokých ziskov. No tie potom využili namiesto neustáleho modernizovania firmy a omladenia vývojového tímu skôr na robustné výplaty dividend. To bola chyba, možno aj fatálna.
Lebo ako inak sa dá vnímať to, že zo skoro 20-miliónových ziskov z posledných piatich rokov dali na dividendy a tantiémy pre akcionárov i vedenie vyše 15 miliónov eur, zatiaľ čo investovanie bolo v podniku o jeden a pol milióna menšie ako toto hodovanie?
Dnes Biotika stráca vyše dvoch tretín kontraktov. A to ich odberatelia nesťahujú do Číny, ale trebárs do Španielska. Príznačné tiež je, že tri štvrtiny najcennejšieho vývojárskeho personálu Biotiky tvoria ľudia tesne pred dôchodkom.
Nielen Biotike, ale žiadnej firme neprospieva, ak jej líder chce robiť aj politiku
Minoritní akcionári Biotiky asi I. Vargu za vysoké dividendy chvália. On sám fabriku vníma hlavne ako svoj súkromný podnik, ktorý môže zveľaďovať, keď on uzná za vhodné. No v rozumne riadenej firme platí, že na uspokojovanie finančných potrieb akcionárov nemožno myslieť viac ako na budúcnosť podniku. Inak o pár rokov žiadne zisky na delenie a ani samotná firma nebudú. Čo už potom bude bolieť aj zamestnancov a domácu ekonomiku.
Aktuálne dianie okolo Biotiky navyše ukazuje, aké nezdravé je miešať politiku s biznisom. I. Varga do roku 2002, keď nastúpil za Smer-SD do parlamentu, posunul dopredu viacero podnikov slovenskej farmácie. No potom už jeho podnikateľský výkon začal slabnúť, a to sa nevyhnutne odzrkadlilo na konkurencieschopnosti podniku.