Európske krajiny museli v uplynulých týždňoch zaviesť nové protiepidemické opatrenia, keďže počet nakazených novým koronavírusom sa prudko zvýšil. To spôsobilo, že Medzinárodný menový fond (MMF) znížil prognózu rastu európskej ekonomiky v tomto roku na 4,5 percenta. Na budúci rok počíta s expanziou o 3,9 percenta. Predpokladom je, že vakcíny sa stanú v tomto a budúcom roku široko dostupnými.
Podľa MMF by sa európska ekonomika mala na budúci rok dostať na úroveň spred pandémie, ale nie na dráhu očakávanú pred pandémiou. Neistota týkajúca sa vývoja pandémie však bude naďalej zahmlievať vyhliadky, ide predovšetkým o nové varianty koronavírusu a rýchlosť očkovania. Podľa šéfa európskeho oddelenia MMF Alfreda Kammera (na foto) nie je jasné, ako rýchlo sa podarí zvládnuť tretiu vlnu pandémie. Ďalším rizikom je pomalšie očkovanie. „Musíme byť pripravení, že ten vírus nás opäť prekvapí,“ povedal počas prezentácie ekonomického výhľadu.
MMF počíta v tomto roku aj s výrazným zrýchlením inflácie z dôvodu zdraženia komodít. To by mohlo prinútiť Európsku centrálnu banku (ECB) korigovať ultrauvoľnené nastavenie menovej politiky. Francúzsky think tank OFCE modeloval alternatívne scenáre, kde tempo rastu globálnej ekonomiky bude závisieť od ochoty segmentu domácností míňať úspory.
Pokles v KSVE bol miernejší ako na západe
Krajiny strednej a východnej Európy (KSVE) ekonomicky podstatne lepšie zvládli pandemický rok 2020 než západ EÚ, čiastočne však na úkor verejného zdravia. Konštatoval to Viedenský inštitút pre medzinárodné ekonomické analýzy (WIIW).
„Naše analýzy ukazujú, že východná Európa relatívne dobre prekonala pandémiu v roku 2020,“ uviedol spoluautor štúdie Richard Grieveson z WIIW. Vážený reálny hrubý domáci produkt v 23 skúmaných krajinách klesol priemerne o 2,3 percenta a prepad spôsobený novým koronavírusom tak dosiahol len tretinu úrovne v eurozóne.
Podnikateľské prostredie v SR stagnuje
V medzinárodnom porovnaní kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku stagnuje. Krajina sa musí zamerať na odstraňovanie byrokracie a neopodstatnených regulačných bariér, aby naštartovanie ekonomiky po pandémii bolo čo najrýchlejšie. Vyplýva to z materiálu Správa o stave podnikateľského prostredia v SR, ktorý predložilo vláde Ministerstvo hospodárstva SR.
Podľa superindexu skombinovaného zo štyroch renomovaných indexov v stovke krajín sveta klesla SR o dve priečky, na 38. miesto.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?