A za rodinným domom má hneď kvarteto traktorov, kombajn i čistiareň maku. Pôvodne pritom vyrastal v rodine učiteľov, no jeho rodičia počas prázdnin pestovali vo väčšom zeleninu. Farmárčenie bolo pre neho už od detstva jasnou voľbou.
Veľké družstvá hľadia na menšie hospodárstva zvrchu, ale Bálint Pém tvrdí, že ak niečo rozhýbe neustále sa stenčujúcu domácu výrobu potravín, tak určite to bude nadšenie a modernejšie prístupy mladých.
Čo nastane o pätnásť rokov, keď domáce poľnohospodárstvo opustia všetci jeho dnešní päťdesiatnici a šesťdesiatnici, ktorí tvoria takmer polovicu jeho pracovníkov?
Polia by vedela obrábať aj zostávajúca polovica ľudí. Obyčajné pestovanie obilia a olejnín nepotrebuje veľa pracovníkov, lebo poľná technika je čoraz výkonnejšia. Oveľa horšie je, v akom stave máme teraz naše chovy zvierat i pestovanie prácnejších plodín, akými sú ovocie či zelenina.
Práve tieto náročnejšie odvetvia by vedeli zamestnať viac ľudí, ale stále u nás upadajú. Napriek tomu, že sa bijeme do pŕs, že to chceme konečne zvrátiť a už ďalej nechceme voziť toľko chýbajúceho mäsa či zeleniny a ovocia z cudziny. Príčinou úpadku týchto náročnejších výrob je, že naša agrárna i dotačná politika bola a je nastavená pre farmy na veľkých výmerách.
Štát teraz láka mladých novými dotáciami práve do obrody chovu zvierat i zeleniny a ovocia. Môžu to práve oni zvládnuť, keď to nedokázali dlhoroční farmári na neporovnateľne väčších farmách?
Máte už predplatné?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň