„Si predstav, že tomu Žigovmu človeku sme zaplatili necelých 400-tisíc eur, (…) že neoficiálne vybaví dotáciu (…) na 2,5 milióna eur..,“ hovorí F. Oravec v nahrávke, ktorú skupina ESIN poskytla médiám. Tá sa s farmárom už dlhšie sporí o pôdu. Samotnú skupinu pritom takisto vyšetrujú pre možný subvenčný podvod, keďže údajne chcela čerpať agrodotácie na pôdu, ktorá jej nepatrila.

Nahrávku spätne nespochybňuje

Nahrávka je hodnoverná. Pochádza z policajného vyšetrovania iného prípadu, v ktorom bol zapletený F. Oravec. Polícia ju údajne zaistila u jedného z jemu blízkych ľudí, ktorý mu vraj pomáhal pri inej trestnej činnosti – pri zabezpečovaní nástražných výbušných systémov. Tie mali zastrašiť a ohroziť ľudí z ESIN-u. Tento scenár už potvrdil košický okresný súd.

F. Oravec sa nahrávku ani nesnaží spochybňovať. „To poradenstvo, čo bolo zaplatené na získanie eurofondov na vodnú elektráreň, sa v zásade ani nedialo. Otvorene poviem, že to bol len taký sofistikovaný úplatok,“ hovorí pre TREND F. Oravec.

Elektráreň postavila firma Aqua Energy Gyňov a subvenciu na ňu získala na jar roku 2011.

Skutočnosť, že otvorene hovorí o podplácaní cez poradenské služby až po zverejnení nahrávky, F. Oravec vysvetľuje tým, že posledné roky bol plne vyťažený práve spormi s ESIN-om. Argumentuje aj tým, že ako úplatok to začal vnímať až pár rokov po uhradení poradenských služieb. Zároveň dodáva, že donedávna si nemyslel, že by sa slovenské orgány činné v trestnom konaní vôbec zaoberali korupčným prípadom, v ktorom je zaangažovaný dlhoročný minister.

Žigov biely kôň

Farmár konkretizuje, že Aqua Energy Gyňov platila za poradenstvo košickej firme Eurosupport, ktorú vlastní Ján Šebesta. „Práve Ján Šebesta je biely kôň Petra Žigu. Vybavuje mu takéto veci,“ tvrdí. Dopĺňa, že Eurosupportu neplatil za poradenské služby priamo on sám, ale vtedajšia oficiálna majiteľka Aqua Energy Gyňov Kamila Csupková.

Svoj vplyv na firmu opisuje tak, že na novú elektráreň jej poskytol pôžičku 1,16 milióna eur. V inej časti nahrávky však hovorí, že elektráreň v čase odobrenia dotácie tak či tak bola jeho. V súčasnosti tvrdí, že to vtedy povedal v strese, pričom elektráreň nikdy nevlastnil.

Minister hospodárstva P. Žiga sa proti spájaniu s úplatkami od F. Oravca či jemu blízkych firiem ohradil prostredníctvom svojho hovorcu. „Je to obyčajný nezmysel, ktorý nemá význam komentovať. Minister hospodárstva sa nedá vťahovať do vojny medzi farmármi. Pána Oravca ani len nepozná a v roku 2011 bol opozičným poslancom,“ odpísal TRENDU hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Stano.

Minister sa dištancoval aj od spolupráce s J. Šebestom. „Pána Šebestu pozná minister hospodárstva ako podnikateľa ešte z deväťdesiatych rokov z Košíc. Rovnako ako pozná množstvo iných podnikateľov na celom Slovensku. Nikdy s ním nepracoval, nezamestnával ho, nepodnikal s ním, nemal s ním žiadne spoločné aktivity,“ zdôraznil hovorca M. Stano.

Zlaté roky Eurosupportu

Pritom je pravda, že Aqua Energy Gyňov získala eurofondy na jar roku 2011, keď P. Žiga vo vláde nebol. Vtedy vládol kabinet Ivety Radičovej. Projekt elektrárne sa však mohol začať pripravovať už za prvej vlády Smeru, v ktorej bol Peter Žiga do leta roku 2010 štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva. Pôsobil teda vo vedení rezortu, ktorý mal pod palcom aj podporu energetiky.

Eurosupport vykazoval výborné finančné výsledky práve v rokoch 2009 a 2010, keď údajne radil aj firme Aqua Energy Gyňov. V roku 2009 zarobil v čistom 2,2 milióna eur pri tržbách 3,8 milióna eur. V následnom roku 2010 firma zarobila až 3,5 milióna eur pri tržbách 4,8 milióna eur. V ostatných rokoch je väčšinou v strate a dosahuje každoročne len státisícové tržby.

Navyše Eurosupport dostal podporu na vlastnú vodnú elektráreň. V máji roku 2011 získal 2,4-miliónovú dotáciu na novú elektráreň pri Strážskom.

Poradenské služby sa na Slovensku už dlho skloňujú pri debatách o zneužívaní eurofondov. Úplatky sa nevyplácajú priamo, ale cez predražené poradenstvo. Žiadateľa o fondy politici či úradníci, ktorí ich spravujú, vopred informujú, že k fondom sa dostane prostredníctvom konkrétnej poradenskej firmy. Tá si za poradenské služby vypýta premrštené sumy.

Základ sporov

Práve gyňovská elektráreň je prvotným spúšťačom sporov medzi F. Oravcom a ESIN-om. Od roku 2015 je spoločnosť Aqua Energy Gyňov aj s malou vodnou elektrárňou v rukách ESIN-u. K. Csupková v nej zostala ako konateľka, F. Oravec sa súdi o to, že elektráreň by mu mala vyplatiť jeho pôžičku presahujúcu 1,1 milióna eur.

Vedenie ESIN-u ho odbíja, argumentuje, že elektráreň bola v čase ich vstupu vo veľkých problémoch a hrozil jej krach. ESIN získal elektráreň len za dve eurá s prísľubom pre K. Csupkovú, že ak firmu ozdraví, doplatí jej prémiu 900-tisíc eur.

F. Oravec finančné problémy elektrárne popiera. „Nikdy v problémoch nebola. V čase, keď ju ESIN ovládol, jeden košický developer za ňu predo mnou ponúkal šesť miliónov eur. ESIN ovládol elektráreň nezákonne,“ hovorí. Až po spore o elektráreň sa medzi oboma stranami na východe krajiny rozpútal boj o pôdu a nezhody prerástli do násilností. Nešlo len o prípravu bombových útokov, F. Oravec trebárs protistranu zažaloval, že ho dala zbiť a on skončil v nemocnici. ESIN to popiera s tým, že napadnutie bolo iba zinscenované.

Od nemenovaných zdrojov blízkych farmárovi sa TREND dozvedel, že v istej chvíli mu ESIN ponúkal mimosúdne vyrovnanie presahujúce milión eur. Vzťahy však boli také narušené, že k dohode nedospeli. ESIN hľadanie dohody potvrdzuje, výšku vyrovnania však nekonkretizuje, rovnako ako F. Oravec. Ten uvádza, že na dohodu nepristúpil, lebo sa obával, že ho ESIN podvedie.

Ministrov biely kôň. Farmárske spory vyplavili údajného Žigovho vybavovača

Minister hospodárstva Peter Žiga údajného vybavovača eurofondov síce pozná, spoluprácu s ním však popiera. Zdroj: TASR

Tlačovka so zásahom polície

ESIN nedávno podnikanie v agrosektore opustil. Svoje farmy obrábajúce 12-tisíc hektárov pôdy predal skupine Sanagro, ktorá patrí bývalému partnerovi J&T Martinovi Fedorovi. Na jedno z najväčších investičných zoskupení v krajine – J&T – má však ESIN úzke väzby. Jeho líder Tomáš Kukučka je blízky príbuzný spolumajiteľa J&T Patrika Tkáča. Navyše J&T ESIN-u financuje biznis. Skupina zostáva aktívna v developovaní centier cestovného ruchu a má aj slnečné a vodné elektrárne.

Poradenské služby sa na Slovensku už dlho skloňujú pri debatách o zneužívaní eurofondov

ESIN sa so Sanagrom zároveň dohodol, že spory s F. Oravcom si aj po predaji fariem dorieši sám. Ako riešenie sporov napreduje či skôr nenapreduje, ukázal minulý týždeň.

ESIN zvolal v Bratislave tlačovú konferenciu, na ktorej chcel novinárom predložiť nielen spomínanú nahrávku o podplácaní cez poradenské služby, ale aj ďalšie informácie o údajnej nekalej činnosti F. Oravca. Na tlačovku však dorazil aj F. Oravec s niekoľkými blízkymi farmármi. Vyše polhodinové prekrikovanie sa skončilo tým, že farmárov z hotela, v ktorom sa konala tlačovka, nasilu vyviedla privolaná polícia. Hotel i ESIN privolanie polície zdôvodnili tým, že napriek viacerým výzvam farmári narúšali pokoj v súkromných priestoroch.

Rozdielna optika

Až po tom, čo farmári po zásahu polície opustili tlačovku, vedenie ESIN-u vyslovilo svoje výhrady k F. Oravcovi. Východoslovenský farmár bežne falšoval nájomné zmluvy k pôde, tvrdí skupina. Podľa nej až pätina jeho zmlúv, ktoré videla a preverovala, bola sfalšovaná.

ESIN ďalej upozorňuje aj na to, že F. Oravec manipuloval verejné obstarávania, ktoré musel vyhlasovať na svoje projekty financované z eurofondov. Malú vodnú elektráreň postavila napríklad Oravcova firma Eko OR. V Gyňove okrem elektrárne vybudoval vďaka eurofondom aj penzión, ktorý však podľa skupiny obýval iba on sám. Neslúžil pre verejnosť, ako to predpokladal pôvodný štátom schválený projekt. Dohromady na tento penzión F. Oravec cez firmu Agro OR získal z EÚ 499-tisíc eur.

Ľudia z ESIN-u ďalej zverejnili, že pre spory s F. Oravcom ich kontaktoval aj Ľubomír Jakab a František Pocs, ktorí sú známi z okolia údajného, dnes už zosnulého šéfa podtatranského podsvetia Ondreja Žembu. Trvali na tom, aby spoločnosť ESIN vyšla v ústrety F. Oravcovi. S rovnakou požiadavkou kontaktoval skupinu v minulosti samotný O. Žemba.

Farmár na vyjadrenia svojho oponenta dlhodobo reaguje tým, že veci, z ktorých ho obviňujú, sú vymyslené. Na uvedenej tlačovej besede povedal, že so skupinou vyhral šestnásť súdnych sporov a proti ESIN-u a ľuďom z jeho vedenia bolo vznesených sedem obvinení. Nielen pre machinácie s dotáciami, ale aj pre vydieranie, krádež či ublíženie na zdraví.

Pre týždenník TREND F. Oravec okomentoval viaceré výhrady protivníka. O. Žembu si vraj, naopak, na neho objednali ľudia z ESIN-u. Penzión v Gyňove obýval ako riadny hosť. Popritom malo zariadenie aj iných klientov. Poprel aj manipuláciu verejného obstarávania na spomenutú elektráreň. „Na výstavbu prebehlo riadne výberové konanie. Práve moja firma však dala najnižšiu ponuku,“ hovorí F. Oravec.

Popiera aj, že by falšoval nájomné zmluvy. Podľa neho tvrdenia ESIN-u vychádzajú iba z toho, že s vekom sa ľuďom menia podpisy. „V poľnohospodárstve podnikám už vyše 25 rokov, a tak je prirodzené, že pri predĺžení zmluvy mi to starnúci prenajímateľ podpíše inak,“ uzatvára s tým, že ak je ESIN naozaj presvedčený o falšovaní zmlúv, prečo ho doteraz nezažaloval.