Premiér Robert Fico sa odsudzujúco vyjadril na adresu „ľudskoprávnych svätuškárov“, ktorí takú skvelú normu, akou je zákon, čo „zavádza poriadok, pokiaľ ide o dávku v hmotnej núdzi“, posielajú na Ústavný súd. Ombudsmanka Jana Dubovcová ho tam poslať musela. Článok 39 Ústavy SR jednoznačne hovorí: „Každý, kto je v hmotnej núdzi, má právo na takú pomoc, ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie základných životných podmienok.“

Parlament môže zákonom upraviť, ako si človek v hmotnej núdzi toto právo uplatní, ale nemôže a ani nesmie zákonom jeho právo obmedziť a poprieť. Parlamentná väčšina minulý rok schválila normu, ktorá umožňuje, aby sa človeku v núdzi odobrala dávka v hmotnej núdzi, takže by zostal úplne bez prostriedkov. Právnik a zástanca sociálneho štátu R. Fico nevidí alebo nechce vidieť, že zákon pripúšťa to, čo nepripúšťa ústava.

Minister Robert Kaliňák sa na adresu ombudsmanky vyjadril, že „politikárči a klame“, že jej chýba „základná znalosť práva“, že „dehonestuje prácu polície“ a že nechápe „problémy obyčajných ľudí“. K taktike, že najlepšia obrana je útok, sa R. Kaliňák uchýlil preto, lebo policajný zásah v rómskej osade v Moldave nad Bodvou nie je schopný obhájiť právnymi argumentmi. Polícia totiž naplánovala a zrealizovala „pátraciu akciu po hľadaných osobách a veciach“ v osade bez toho, aby si zabezpečila zákonné povolenie na vstup do obydlí. Policajti sa pri zásahu správali tak, aby sa naplnil jeho pravý účel – osadníci si mali„návštevu“ veľmi dlho pamätať.

Minister stratil formát

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Všetky ilustrácie Danglára

Keď to skonštatovala ombudsmanka, tak „klamala“ a „dehonestovala“. Lenže k záveru, že v prípade policajného zásahu je dôvod na začatie trestného stíhania, dospela aj Generálna prokuratúra SR. Po preštudovaní spisového materiálu o policajnej akcii prešovský prokurátor vydal pokyn na začatie trestného stíhania „vo veci podozrenia zo spáchania trestných činov zneužívania právomocí verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a porušovania domovej slobody“.

Ak bolo pri policajnom zásahu všetko v poriadku, ako v ňom mohla generálna prokuratúra objaviť dôvod na začatie trestného stíhania? Ak s ním bolo všetko v poriadku, ako môže prokurátor podozrievať jeho aktérov, že sa pri zásahu dopustili závažných trestných činov? Minister a potenciálny premiér vo vzťahu k ombudsmanke stratil formát, lebo sám najlepšie vie, ako veľmi ho ohrozila tým, že si robila svoju prácu.