Školský systém na Slovensku na tom nie je dobre. Vedia to všetci – rodičia, učitelia aj politici. Reforma prvej vlády Roberta Fica, ktorá mala priniesť do škôl moderné postupy, sa nepodarila. Naopak, ešte viac zaťažila a zneistila učiteľov. Medzinárodné merania a porovnania OECD ukazujú okrem úpadku zručností žiakov aj na jeden omnoho vážnejší problém. Nevieme poskytnúť rovnakú šancu na vzdelanie deťom, ktoré sa narodia v rodinách s nízkym príjmom.
Vedomostná priepasť medzi nimi a zvyškom populácie sa prehlbuje. Pritom nejde o zanedbateľnú skupinu, žiakov v núdzi pribúda. Podľa štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v máji potrebovalo pomoc vo forme príspevku na stravu 91 352 detí. Ešte pred piatimi rokmi to bolo o tretinu menej.
Je jasné, že s tým niečo robiť treba. Ale spôsob, aký naplánoval zásadné zmeny minister školstva Dušan Čaplovič, pripomína časy pred novembrom 1989. Tesne pred prázdninami, keď majú školy najväčší zhon, vytiahli jeho úradníci zámery, ako chcú zmeniť štyri kľúčové školské zákony.
Slovenská komora učiteľov uviedla, že na ich pripomienkovanie dostala len päť pracovných dní. Akože „diskusia“ má formálny charakter, vyzerá, akoby si na ministerstve len potrebovali spraviť fajku, že nejaká bola. Nejde o prvý takýto krok zo strany ministerstva, ktorým si D. Čaplovič rozhneval časť učiteľov a expertov. Aj preto je zrejme najmenej populárnym ministrom Ficovej vlády.
Tento víkend mal Smer-SD mimoriadny snem. Posledný prieskum agentúry Focus potvrdil klesajúce preferencie vládnej strany. Hoci je stále lídrom, 32 percent je najmenej za posledné štyri roky. Sympatizantov jej podľa sociológov kradne nová strana Radoslava Procházku Sieť. Aby Smer-SD tento trend otočil, musí snem prijať opatrenia – napríklad aj vymeniť nepopulárnych ministrov.
V kuloároch sa už dlhšie hovorí o výmene Dušana Čaploviča. Ak ho strana ponechá alebo dosadí takého ministra, ktorý bude pokračovať v jeho ceste, dôsledky nielen pre spoločnosť, ale aj Smer nemusia byť príjemné. Učitelia, ale najmä rodičia to Smeru-SD zrátajú o dva roky vo voľbách.
Lenže žiakom tie ďalšie dva stratené roky už nikto nikdy nevráti.