Podozrivý tender na dodávku komplexného vybavenia prebehol ešte v polovici roka 2014. Nemocnica v jednom balíku nakupovala zdravotnícke zariadenie, bežné vybavenie aj IT technológie. Tender si neorganizovala sama, riadila ho pre ňu košická firma Pro-Tender, ktorá bola, mimochodom, podľa Protimonopolného úradu SR jedným z účastníkov kartelu pri inom obstarávaní štátnej nemocnice.
Tender, ktorý realizovala pre zdravotnícke zariadenie rezortu vnútra, vyhrala spoločnosť E-BA tpz. Nemocnica od nej podľa zmluvy nakúpila celkovo 867 tovarov. Nadácia Zastavme korupciu porovnávala 89 položiek z nákupného zoznamu, ktorých finančný objem tvoril 37 percent celkovej ceny, pričom predraženie vypočítala na približne 2,8 milióna eur. Vedenie nemocnice aj ministerstva sa okamžite ohradili, že ide o klamstvo. Napadli benchmark nadácie s tým, že je nesprávny.
Tvrdenia vyvracajú piatimi položkami
Ako dôkaz predložil riaditeľ nemocnice Marian Križko nadácii špecifikácie piatich najdrahších nakúpeným prístrojov a jeden dodací list. Nadácia však porovnávala 89 položiek z nákupného zoznamu, pričom si všimla, že k predraženiu došlo najmä pri lacnejších tovaroch, ako je zdravotnícka technika. Aby teda dokázala, že sa nemýlila, ešte koncom minulého roka si vypýtala na základe žiadosti o sprístupnenie informácií špecifikácie všetkých nakupovaných položiek, dodacie listy k nim, ako aj podklady k samotnému tendru.
Tieto dokumenty si pritom prvýkrát pýtala ešte počas analyzovania zákazky. Rovnako ako vtedy, ani teraz ich nedostala. Vedenie nemocnice sa opäť odvolalo na porovnanie tých istých piatich položiek a oficiálnu infožiadosť nadácie postúpilo Ministerstvu vnútra SR. To rozhodlo, že jej nevyhovie. V zdôvodnení rezort argumentoval napríklad tým, že informácie sa viažu k zmluvám, ktoré sú verejne dostupné v Centrálnom registri zmlúv, ako také sa však netýkajú samotného obsahu, plnení a činností vykonávaných na základe uzatvorenej zmluvy.
„Technické špecifikácie požadované žiadateľom sú už výsledkom zmluvy, a ten nie je predmetom zákona o slobode informácií, preto sa naň nevzťahuje povinnosť sprístupňovania,“ píše sa v rozhodnutí rezortu.
Klimatizáciu v cene dve- až tritisíc eur nemocnica kúpila za vyše 27-tisíc
Jeden z partnerov advokátskej kancelárie TaylorWessing Radovan Pala hovorí, že ide o účelové tvrdenia. „Keby sme uznali danú argumentáciu, že napríklad prílohy zmluvy týkajúce sa opisu, ceny predmetu zmluvy či jeho servisu nemajú byť zverejňované, tak takýto výklad by priamo negoval účel zákona o slobode informácií,“ hovorí advokát.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?