Minister sa naštartoval

Ekonomicky mocnejšie a lobisticky podkutejšie západoeurópske krajiny zneužívajú spoločnú agrárnu politiku EÚ na vytláčanie novších členov únie z ich vlastných potravinárskych trhov. Keby k pošliapavaniu rovnakých podmienok na spoločnom trhu nedochádzalo, u mladších členov spoločenstva sa nedebatuje, či ich farmárski predáci a ministri pôdohospodárstva sú alebo nie sú dostatočne schopní a tvrdí lobisti.

Bohužiaľ, Západ deformácie v biznise s potravinami presadzuje aj na najbližšie sedemročné rozpočtovacie obdobie bez ohľadu na predvstupové sľuby, že v tomto období sa už nerovnosti mali pochovávať. Nielenže dotácie ponecháva nerovné, ale na pokrivenom trhu ide novým členom zobrať i posledné štíty. Chce rušiť národné produkčné kvóty na cukor, mlieko či víno. Štedrejšie dotovaným západniarom tak padnú hrádze, cez ktoré na Východ zatiaľ len tak pretekali. I keď už aj to východoeurópske farmy a potravinárske fabriky poriadne prerieďovalo.

Keďže Západ spoločenstva vyťahuje na jeho Východ nepovolené zbrane, musí byť čo najostrejší lobing aj súčasťou výbavy slovenských politikov a predákov slovenského biznisu. Vzdor ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka voči bruselským „akože kompromisom“ treba oceniť. Proti agrárnej politike sa postavil iba s jediným spolubojovníkom. Slovinským náprotivkom. Ich hlasné nie je síce málo silné na to, aby deformácie z Bruselu mohlo zablokovať. No je aspoň gestom, že aj Slovensko sa vie ozvať.

Treba v tom pokračovať. Lebo tento osamotený vzdor naznačuje, že slovenský lobing dosiaľ nebol taký efektívny ako český, poľský či maďarský. Ani ostatní noví členovia, ktorí aktuálny návrh agrárnej politiky na rozdiel od Slovenska podpísali, nad ním neplesajú. No s vysokou pravdepodobnosťou si v bruselských kanceláriách vylobovali toľko individuálnych priorít, aby so spoločnou politikou mohli žiť.

Na uzavretie dokumentov, ktoré rozhodnú o miere pokrivenia európskeho biznisu s potravinami, zostáva už len pár mesiacov. Času je nepomerne menej, ako ho Slovensko nielen za ministra Ľ. Jahnátka, ale aj všetkých jeho predchodcov v lobingu za spravodlivejší biznis s potravinami dosiaľ stratilo. Ten zvyšný treba využiť čo najrazantnejšie.

Téme sa TREND venoval aj v článku Slovenský minister v Bruseli pritvrdil.