Kauza predsedu parlamentu Borisa Kollára znovu pripomenula, že na Slovensku sa dá kúpiť aj prestíž v podobe vysokoškolského titulu. V prípade muža, ktorý zastáva druhú najvyššiu ústavnú funkciu v štáte, sa v médiách rieši najmä to, akú veľkú zhodu má text jeho práce s textom učebnice jeho školiteľa a či to je plagiát alebo nie. Trochu menej sa už hovorí o tom, čo je primárny problém týchto prípadov. Že ju zrejme, podobne ako iní politici so sporným titulom, nepísal sám.

Je to však len dohad. Odhaliť to, či je text skopírovaný plagiát, je oveľa ľahšie, než dokázať, že autorom nie je študent, ktorý prácu obhajuje. Pokusy o vytvorenie takéhoto nástroja už vo svete existujú, hovorí odborníčka na vysoké školy Renáta Hall. „V Austrálii vraj vyvíjajú umelú inteligenciu, ktorá na základe starších prác študenta vie identifikovať jeho štýl písania. Ak sa výrazne líši, indikuje to, že predmetnú prácu nepísal on,“ hovorí R. Hall.

Na snímke predseda Národnej rady SR Boris Kollár počas brífingu ohľadom svojej diplomovej práce.  Bratislava, 23. júna 2020.  FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

„V súlade so zákonom“ is the new „skutok sa nestal“

Čierne ovce?

V nedávnej minulosti sa pre podozrenia z udeľovania nezaslúžených titulov stala známou súkromná Vysoká škola Danubius v Sládkovičove. A to aj v Česku. Právnické tituly za podozrivo nekvalitné rigorózne práce získalo hneď päť politikov českej sociálnej demokracie a ich školiteľom a dekanom bol exposlanec za Smer Mojmír Mamojka. V súvislosti s B. Kollárom, ale aj s jeho poslankyňou Petrou Krištúfkovou je na pretrase Stredoeurópska vysoká škola v Skalici.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa