Tentoraz firmy od rozšírenia štedrejších pracovných podmienok aj bez ich súhlasu nezachránil ani prezident. A tak od januára začalo platiť agresívnejšie prelievanie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa aj do firiem, ktoré doteraz o odboroch a kolektívnom vyjednávaní ani nechyrovali.
Na prvý pohľad to vyzerá, že diskusia okolo témy sa nafukuje. Veď aj podľa výsledkov TREND barometra sa zasiahnutá novými podmienkami cíti ani nie tretina z oslovených zástupcov rôznych firiem a odvetví. No už pri bližšom pohľade na ich odpovede badať, že záber bude oveľa širší.
Niektoré firmy a ich šéfovia zmenu nedoceňujú. Zatiaľ čo niektorí finančníci rozšírenie pre seba vyhodnotili ako „bez zásahu“, väčšina ich kolegov priamy či nepriamy dosah čaká. Napríklad aj cez nižší záujem o podnikateľské úvery.
Rozšírenie vyšších kolektívnych zmlúv vôbec nie je previazané na existenciu odborov v danom podniku. Zjednodušene stačí, že nejaká odborová organizácia existuje v odvetví a že sa s jedným zamestnávateľom dohodne na vzniku vyššej kolektívnej zmluvy.
Ak aj v danom odvetví odbory teraz nie sú, nezaručuje to, že nevzniknú do roka, dvoch. Je pritom evidentné, že odborom súčasné politické prostredie praje. Keď následne začnú presadzovať, aby sa raz vzniknutá vyššia kolektívna zmluva rozšírila aj na ďalšie podniky, v zásade im v ceste toho veľa nestojí. Niekým iným dohodnuté mzdy, nadčasy a ďalšie pravidlá tak v zásade do pár mesiacov môžu platiť aj v ostatných firmách s najmenej 20 zamestnancami. Či si to podniky teraz uvedomujú alebo nie.
Sporná novela zákona o kolektívnom vyjednávaní potvrdila ešte jednu vec. Že súčasnej vláde poctiví podnikatelia nemôžu veriť. Či už preto, že do jednej novely dokáže ministerstvo práce popri „bipartitnom“ princípe vyjednávania zadefinovať aj možnosť „vypustiť súhlas zamestnávateľa“.
Alebo preto, že ešte vlani v júni premiér na parlamentnej pôde vyhlásil, že neráta s tým, že by sa dane mali znižovať alebo zvyšovať. Vďaka daňovým licenciám zavedeným od tohto roka štát od firiem vyberie ročne o desiatky miliónov eur viac.