Prvý robotický vysávač z dielne švédskeho Electroluxu sa do obchodov dostal pred trinástimi rokmi. Odvtedy k nemu pribudlo viacero konkurenčných producentov. Niektorí so skúsenosťami s klasickými vysávačmi, iní zasa s know-how v robotike.

Ešte pred dvoma-troma rokmi poslúžil robovac (z anglického robotic vacuum cleaner) najmä na efekt – aby napríklad urobil dojem pred návštevou. Jeho efektivita však nestála za veľa. Dnešné robovacy sú už podstatne šikovnejšie. TREND otestoval dva z nich, iRobot Roomba 880 a LG Hom-Bot Square.

Samy sa nabijú

Ako naznačuje názov, robotický vysávač sa skladá z dvoch prvkov, robota a vysávača. Robotická časť zabezpečuje pohyb, smer a navigáciu. Používa na to sústavu senzorov. Základ je tlakový senzor v „nárazníkoch“. Vďaka nemu robot spozná, že do niečoho narazil. A nebude napríklad do tej pohovky tlačiť a tlačiť, ale zmení smer.

Miláčik, dnes upratuje robot

To by, samozrejme, nestačilo: robot by sa odrážal od stien a nábytku ako pomätený. Nevedel by, akú plochu má povysávať, kde už povysával, padal by zo schodov. Ďalšie senzory, najčastejšie na báze infračervených lúčov, lasera alebo ultrazvuku, preto pomáhajú plackám na kolieskach „vidieť“, čo sa nachádza okolo nich. Niektorí výrobcovia používajú aj systém skenovania stropu miestnosti.

Veľmi praktickou funkciou pokročilejších robovacov je samonabíjanie. Ak im dôjde energia, automaticky vyhľadajú dobíjaciu kolísku či stanicu, zaparkujú a dobijú sa. Robotická polovica stroja riadi aj režimy vysávania či časový harmonogram upratovania.

Časť s vysávačom je v podstate kefa a zásobník na nečistoty. Takmer všetky vysávače používajú dvojicu valcovitých kief so štetinami, ktoré rotujú proti sebe a pomáhajú vháňať špinu do vysávača. Štandardom sú aj malé bočné kefy, ktoré sa primárne starajú o to, aby sa nečistoty z rohov a menej dostupných častí dostali pod vysávač.

Hoci to znie jednoducho, práve lepšie rozoznávanie prostredia, citlivejšia navigácia po priestore, silnejší sací výkon v drobnejšom tele či nové druhy kief robia z robotických vysávačov reálnu náhradu bežného vysávača.

Miláčik, dnes upratuje robot

Vojenské korene

Roomba 880 sa dizajnovo drží zabehnutých štandardov. Aj keď získala ocenenie Red Dot Award 2014 za dizajn, zaujať môže jedine čistými líniami a pocitom robustnosti aj napriek malej výške (deväť centimetrov). Oproti predchádzajúcej generácii prístroja z vrchnej časti zmizol digitálny displej a dotykové tlačidlá. Čo je fajn: vysávač nemusí svetielkovať ako Las Vegas.

Stačí kovové hlavné tlačidlo s informačnou ledkovou diódou a štyri menšie pre základné funkcie. Zvyšok zabezpečí jednoduché diaľkové ovládanie (možno až príliš jednoduché). Menší problém je s čiernou lesklou povrchovou úpravou. Je elegantná, no prach na vysávači vidieť okamžite.

Hlavné zmeny sa udiali pod kapotou. Výrobca vymenil klasické kefy za gumené valce s výstupkami. Sú súčasťou systému s názvom Airflow. Viac tesnia a prúd vzduchu je silnejší. Žiaden marketingový ťah. Zdá sa, že pogumované valce sú konečne ten správny materiál pre robotické vysávače. Na bežné kefy sa po pár upratovaniach namotávajú metre vlasov, chlpov či nitiek. Pravidelná a pomerne častá údržba bola nevyhnutná. Nový systém túto starosť úplne odstránil. Pomocnú rotačnú kefu má Roomba 880 len jednu, na pravej strane.

Miláčik, dnes upratuje robot

Sací výkon je viac ako slušný. Drobný robot bez problémov povysával zvieracie chlpy, aj malé ceruzky. Na hustý vysoký koberec stačiť nebude, ale s tým si veľmi neporadí ani klasický vysávač. Do bytu s pevnou podlahou (parkety, dlažba) je robovac ideálny. A najmä pre domácnosti s chlpatými maznáčikmi.

Rovnako zmizol problém s „prejazdom“. Roomba 880 oproti predchodcom elegantne zvláda prechod cez káble bez toho, aby stiahla napríklad mobil v nabíjačke zo stola. No aj tak treba priestor trocha upraviť. Robot sa napríklad zasekol pod poličkou, ktorá mala deväťcentimetrové nožičky.

Slabšie zvládnutá je navigácia. Roomba síce používa coolové názvy ako iAdapt, no v praxi stále behá po izbe, akoby sa riadila teóriou chaosu. Vplyv na povysávanú plochu to pravdepodobne nemá, v zásobníku sme stále našli dostatok prachu aj v izbe, ktorá bola na prvý pohľad čistá. Konkurenti s pravidelným pohybom ale túto prácu zvládnu o niečo rýchlejšie.

Kórejská cesta

Z názvu je zrejmé, že LG Hom-Bot Square má štvorcový pôdorys. Presnejšie, je to kruh, zo štyroch strán jemne stlačený. Oproti Roombe pôsobí jemnejšie a viac high-techovo. Ovládanie je riešené cez dotykové tlačidlá na vrchnom veku, kde sa nachádza aj jednoduchý oranžový displej.

Miláčik, dnes upratuje robot

V balení je aj drobné, zato funkčné diaľkové ovládanie. To možno využiť aj na ručné ovládanie chodu vysávača. Ako také autíčko. Pomôže to pri nečistote rozsypanej na určitom mieste. Nie nevyhnutná, no efektná a niekedy aj praktická je funkcia hlasových informácií o stave vysávača. Ženský hlas (v češtine) hovorí, aký režim je nastavený alebo či sa vysávač zasekol.

Hom-Bot Square jazdí opatrnejšie. Menej zriedkavo sa spolieha na nárazníkový senzor a viac používa infračervené a ultrazvukové predné senzory. Položili sme mu do cesty pohár s vodou – a neprevalil ho. Navyše, kamera navrchu vysávača snímkuje strop izby aj v tme a podľa toho inteligentnejšie naviguje vysávač.

V tomto smere Square vedie. Oku viac lahodí pohľad na vysávač, ktorý si pekne obehne okraje miestnosti a potom začne prechádzať do stredu, riadok za riadkom. Spodný senzor zasa sníma formu podlahy, prekážky či schody. S káblami nie je problém. Hoci sa stalo, že keď Hom-Bot nabehol na párcentimetrovú dosku, bolo nutné volať odťahovku – majiteľa domácnosti.

Sací výkon je dostačujúci na pevné podlahy. Poradil si aj s menej náročným vysávaním koberca. Celkovo ale Roomba „ťahá“ o niečo silnejšie. Možno je to aj kvôli jej gumeným kefám. LG používa klasické kefy, namotané vlasy sme čistili už po treťom vysávaní. Menším zadosťučinením je, že Hom-Bot obsahuje dvojicu predných rotačných kefiek s predĺženými štetinami. Do rohov izieb sa dostane o nejaký ten centimeter hlbšie než Roomba.

Zaujímavým bonusom v balení Hom-Bota je držiak na priloženú handričku. Stačí ju navlhčiť a okrem vysávania tento robot zem aj trochu umyje. Konkurenčný iRobot má na umývanie samostatný rad zariadení Scooba. Tie zem umývajú aktívne a sú doplnkom k vysávačom Roomba.

Dosť odlišné je vyprázdňovanie zásobníka nečistôt. Pri Roombe má podobu zasúvacieho kartridža, nachádza sa na zadnej strane. Hom-Botu stačí dotykom otvoriť horný kryt, zásobník vyzerá ako vedierko. Celkovo je manipulácia s vyberaním a následným vyprázdňovaním zásobníka jednoduchá pri oboch vysávačoch.

Hlučnosť robovacov nie je dôležitý faktor. Stroje sú konštruované tak, aby pracovali, keď majitelia nie sú doma. A keby aj boli, najnovšie modely robotických vysávačov vôbec nevyrušujú. Zato dokonale zaujmú všetky domáce zvieratá. Jemne hlasnejšia bola Roomba, ktorej sa ale Hom-Bot vyrovnal, keď prešiel do režimu Turbo, najmä pri prechode na koberec.

Nepodstatná je aj výdrž batérie. Vysávače sa idú samy dobiť, ak to potrebujú. V priemere dokážu vysávať mierne nad 60 minút.

Miláčik, dnes upratuje robot

Záverečné hodnotenie

Súboj Roomba 880 verzus Hom-Bot Square rozhodne nie je ako futbalové semifinále Brazílie s Nemeckom. Ide o vyrovnaný zápas. Roombu možno odporúčať tým, čo chcú dôkladne povysávať celý byt od psích či mačacích chlpov vždy, keď sú v práci. Je to nekomplikovaný pracant. Hom-Bot Square je starostlivejší, no potrebuje viac prispôsobiť izby tak, aby sa niekde nezasekol. V bežnom byte s plávajúcimi podlahami odvedú oba robovacy veľmi podobnú prácu. Mierne navrch má Hom-Bot pri pohľade na cenovku. Roomba 880 stojí 690 eur, Hom-bot je o stovku lacnejší. Má to ale svoje opodstatnenie. iRobot má v cene aj prémiovú službu podobnú tej, ktorú ponúka Dell či HP pri ich biznisových notebookoch. Ak dôjde k poruche, nie je potrebné vysávač nosiť do predajne. Po registrácii na webe iRobot stačí zadať požiadavku a na náklady výrobcu po pokazený kus príde kuriér. A väčšinou do pár dní ho opravený donesie naspať, rovno ku dverám.

EÚ friendly

V septembri začne platiť zákaz predaja vysávačov s príkonom vyšším než 1 600 Wattov. Podľa Európskej únie to povedie k úsporám energie – a môže to inšpirovať výrobcov k vývoju rovnako efektívnych, no energeticky menej náročných vysávačov. Zakladateľ firmy Dyson a vynálezca cyklónových vysávačov James Dyson tvrdí, že táto regulácia môže mať ďalekosiahle následky. Nielenže zákazníci za rovnaké peniaze dostanú menej výkonné stroje. No upratovanie bude namáhavejšie a drahšie upratovacie služby môžu spôsobiť rast cien v ubytovacích zariadeniach. Pre domácich používateľov sú robotické vysávače vhodným východiskom. Fungujú bez ľudskej námahy a úradníci EÚ ich, aspoň zatiaľ, nemajú dôvod zakázať. Ich spotreba je zlomok oproti klasickým vysávačom.

Kde žije Číslo 5

Výrobca robota z filmu Číslo päť žije by mohol vyzerať ako firma iRobot. Založili ju traja vedci z univerzity MIT v Massachusetts, ktorí sa zaoberali výskumom umelej inteligencie. Získali kontrakt vládnej agentúry Darpa na výrobu vojenských robotov, ktorej sa venujú doteraz. Ich výrobky najčastejšie vyzerajú ako miniatúrny tank s kamerou alebo iným nástrojom a senzormi. Pomáhajú pri odstraňovaní výbušnín, hasičom pri hľadaní obetí požiaru, polícii na kontrolu nebezpečných oblastí. Niektoré sú také odolné, že ich možno doslova hodiť oknom do budovy, ktorú treba skontrolovať bez toho, aby sa riskovali ľudské životy. Skúsenosti z vývoja vojenských robotov využíva firma od roku 2002 aj v oblasti robotických vysávačov.

Nielen pre fajnšmekrov

Aj keď sú iRobot a LG veľkí hráči v oblasti robotických vysávačov, na slovenskom trhu sú na výber tucty modelov od desiatky výrobcov. Na veľtrhu IFA v septembri má podľa kuloárnych informácií Samsung predstaviť novú vlajkovú vysávaciu loď a rozšíriť portfólio robovacov. Populárne sú aj výrobky firmy Neato. Nerobí síce žiadne reklamné kampane, ale internetom sa šíria pozitívne reakcie tisícok majiteľov napríklad posledného modelu XV Signature Pro. Viacerí ho hodnotia pozitívnejšie než o tretinu drahšiu Roombu 880. Okrem Naeto majú svoje modely v slovenských obchodoch aj značky ako Philips, iClebo, Ecovacs či Miele. Nie je to žiadna záležitosť pre horných desaťtisíc. Napríklad robotický vysávač Sencor SVC 7020 sa dá zohnať už za 60 eur.