Ako môžu rozlišovať medzi globálnymi a lokálnymi poskytovateľmi cloudu? Akú stratégiu zvoliť? Na otázky TRENDU odpovedá Marco Meinardi, šéfanalytik pre cloud v konzultačnej spoločnosti Gartner.
Existuje veľa cloudových služieb. Nad ktorými by sa používateľské organizácie mali zamýšľať najviac?
Veľmi to závisí od požadovanej úrovne kontroly. Čím nižšia vrstva cloudu, tým viac kontroly si môže organizácia udržať. Je to dôležité, pokiaľ ide o bezpečnostné alebo regulačné požiadavky, ale aj o voľnosť pri výbere a konfigurácii aplikačného prostredia. Vo všeobecnosti platí, že ak je aplikácia, ktorú chcete preniesť do verejného cloudu, komoditou ako napríklad CRM, e-learning alebo HR, odporúčame primárne zvážiť SaaS. Pre vysoko diferencované aplikácie, ktorých zdrojový kód vlastní organizácia, odporúčame najprv PaaS. V oboch prípadoch, ak nenájdete vhodného poskytovateľa, mali by ste sa posunúť do IaaS. Ak je však cieľom rýchlo odísť z niekoľkých dátových centier, potom môže IaaS priniesť najrýchlejšie výsledky.
Na čo by mal zákazník prihliadať pri výbere cloudového poskytovateľa?
Start-upy môžu zákazníkom poskytnúť prostriedky na disruptovanie ich biznisu
Keď hovoríme o poskytovateľoch cloudu IaaS, ich základné ponuky sú čoraz podobnejšie. Pri základných prípadoch využívania IaaS, ako sú výpočtový výkon, sieťové kapacity alebo storage, by voľba providera mala byť založená skôr na strategických kritériách než na špecifických technických požiadavkách. Takýmito kritériami môžu byť rozsah ponúkaných funkcionalít, tempo inovácie, globálna prítomnosť, ekosystém alebo stupeň kompatibility so špecifickými technológiami.
Gartner za globálne najlepšieho providera IaaS považuje Amazon Web Services. Čím si to zaslúžil?
Spracovali sme a pravidelne aktualizujeme komplexnú metodiku hodnotenia providerov. Obsahuje 234 kritérií rozdelených do ôsmich kategórií a troch priorít. V každom kritériu môže byť skóre buď áno, alebo nie. V roku 2016 Gartner prisúdil AWS najvyšší počet hodnotení áno vo všetkých kategóriách a prioritách v porovnaní s ďalšími dvoma poskytovateľmi, ktorými sú Microsoft Azure a Google Cloud Platform.
Na trhu okrem globálnych cloudových providerov pôsobia aj lokálni hráči v rámci určitej krajiny alebo regiónu. Aká je ich pozícia? Aké sú ich silné a slabé stránky oproti Amazonu či Microsoftu?
Lokálni poskytovatelia stále zohrávajú dôležitú úlohu. Organizácie si ich vyberajú pre úzko špecializované požiadavky, ktoré zatiaľ globálni konkurenti nedokážu splniť. Príkladom je prítomnosť dátového centra v konkrétnej krajine alebo regióne, prípadne zákaznícka podpora v konkrétnom jazyku. Ak však ideme nad rámec základného IaaS, rozsah služieb miestnych poskytovateľov je zvyčajne rádovo nižší než pri globálnej konkurencii. Preto organizácie, ktoré chcú výhľadovo využívať plnú paletu služieb, by na tieto možné obmedzenia mali myslieť. Navyše vidíme, že miestni poskytovatelia sa čoraz viac sústreďujú na aspekty manažovaných služieb, a nie na samotnú technológiu, ktorá ponúka napríklad prísnejšie SLA.
Podľa čoho by sa dalo rozhodovať medzi globálnym a lokálnym providerom?
Klienti by mali vychádzať zo svojich regulačných požiadaviek a definovať si stratégiu rezidencie údajov. Či sa údaje môžu odovzdať tretej strane, či ide o zahraničnú firmu, či majú byť údaje zašifrované a kde by sa mali fyzicky nachádzať. Môžu byť aj iné dôvody na výber lokálneho poskytovateľa – poznanie miestneho trhu a jazyka či schopnosť spojiť cloud s inými službami. Väčšina organizácií sa podľa našich skúseností rozhodne pre globálneho providera.
Konzultanti odporúčajú multiproviderskú stratégiu. Možno ju docieliť kombináciou globálnych a lokálnych providerov?
Rozhodne. Požiadavky sa líšia podľa konkrétnej aplikácie, pretože spravované údaje zvyčajne vyžadujú rôzne stupne dôvernosti, dostupnosti a integrity. Pre niektoré aplikácie sú vhodní poskytovatelia SaaS, pre iné zasa PaaS alebo IaaS. Podľa nás budú používateľské organizácie v dohľadnom čase fungovať v multiproviderskom svete, kde jeden z poskytovateľov bude ich vlastné dátové centrum. V tomto scenári bude nevyhnutné, aby IT oddelenie organizácie umožnilo svojim biznis partnerom správne rozhodnúť o umiestnení každej aplikácie – či by sa mala prevádzkovať on-premises [interne] alebo by sa mala presunúť k lokálnemu kolokačnému providerovi, prípadne ku globálnemu cloudovému poskytovateľovi.
V oblasti cloudu pôsobí množstvo start--upov. Mali by sa nimi používateľské organizácie zaoberať, keď klienti hľadajú skôr spoľahlivých partnerov?
Start-upy zvyčajne pôsobia v rozvíjajúcich sa segmentoch a technológiách, ktoré nebývajú bežnou voľbou zákazníkov. Je pravda, že ak start-up uprednostníte pred zavedeným poskytovateľom, idete do vyššieho rizika, lebo nemusí vždy prežiť v strednodobom a dlhodobom horizonte. Ale start-upy prinášajú prístup k najnovším inováciám, ktoré môžu organizáciám poskytnúť prostriedky na disruptovanie ich biznisu a získanie mimoriadnej konkurenčnej výhody.