Viacerí skúsení analytici predpovedali, že Windows Phone bude mať v súčasnosti pätinový trhový podiel, predbehne jablkový iOS a bude útočiť na lídra od Googlu. Sekli sa o jednu pozíciu a jedno desatinné miesto. Z trojice predávaných systémov sú mobilné okná tretie a ich trhový podiel je menej ako jedno percento. Najnovšie analytici spoločnosti IDC odhadujú, že v roku 2021 sa trhový podiel telefónov s Windowsom dostane na 0,0 percenta.

Kde sa to zlomilo

Všetci vieme, kam sa smartfóny za posledných pár rokov dostali. Sú symbolom zábavy, kultúry aj biznisu začiatku 21. storočia. Túto budúcnosť videli a pomohli vytvoriť ľudia ako Steve Jobs a Andy Rubin, otec systému Android. Trochu neskôr, ale predsa ju akceptoval aj softvérový gigant Microsoft. Spustil projekt Windows Phone, ktorý nahradil dovtedy veľmi kostrbatý na ťukanie prstami po displeji neprispôsobený Windows Mobile.

Nie že by Microsoft stúpil vyslovene vedľa. Windows Phone mal prehľadné používateľské rozhranie a nenáročné systémové jadro, bol intuitívny aj dostatočne odlišný a ľahko rozoznateľný. V hardvéri sa zasa firma spojila s fínskou Nokiou, ktorej smartfóny prešli kompletne na Windows Phone. V septembri 2012 vtedajší šéf Microsoftu Steve Balmer presadil kúpu mobilnej divízie Nokie. Nové smartfóny Lumia už mali vygravírovane logo okna. V porovnaní s vlastným projektom to bol úspech: microsoftovské smartfóny Kin v roku 2010 vydržali na trhu len niekoľko mesiacov.

Neviditeľný Windows
(%, globálny trhový podiel podľa predaných mobilov)

Microsoftu to v smartfónoch nejde. Mobilné okná sú na odstrel

PRAMEŇ: Gartner, IDC 2017

Ostával už len tretí kamienok do mozaiky: ekosystém partnerov a vývojárov. Množstvo a kvalita aplikácií sú alfou a omegou životaschopnosti každého systému. A práve táto oblasť sa stala Achillovou pätou mobilných okien. Dalo by sa povedať, že šlo o ukážkový príklad paradoxu sliepky a vajca. Málo majiteľov oknových mobilov znamenalo nižšiu motiváciu vývojárov tvoriť a upravovať aplikácie pre tento systém. A málo aplikácií zasa robilo Lumie a ostatné smartfóny so systémom Windows Phone menej lákavé a atraktívne pre používateľov. Aj dnes je aplikácií pre Windows Phone, respektíve teraz Windows 10 Mobile, „len“ viac ako pol milióna.

Risk s kúpou Nokie nevyšiel. Fínska značka sa teraz vracia s Androidom

Majitelia Lumií si nemohli užiť ani základné záležitosti ako YouTube, Snapchat, Tinder, Mapy Google alebo Slack. Hoci takmer všetky majú svoj ekvivalent. Lenže to už znamená ďalšie googlenie, v tomto prípade skôr bingovanie. Pritom oknári vidia, ako ich kamarátom na Galaxiách alebo Xperiách funguje úplne všetko.

Ďalšie známe aplikácie, napríklad Spotify alebo Shazam, nenápadne končia s podporou mobilných okien. Reakcie sa dajú nájsť aj na lokálnej úrovni. „Veríme, že zákazníkom Orangeu s Windows Mobile, ktorých evidujeme skutočne len nepatrný podiel, nespôsobíme žiadne komplikácie tým, že sme prestali podporovať Windows verzie našich aplikácií,“ uvádza hovorkyňa mobilného operátora Alexandra Piskunová. Mimochodom, smartfón so systémom od Microsoftu už neponúka ani jeden zo slovenských operátorov.

Už žiadny Mobile First

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa