To sa ľahko zapamätáva. Windows a Office boli a čiastočne stále ostávajú hlavnými dojnými kravami Microsoftu. No firma sa za 40 rokov od svojho vzniku zmenila. A najmä výkonný riaditeľ Satya Nadella ju po svojom nástupe v roku 2014 začal pretvárať na vývojový a výskumný hub. Inými slovami, Microsoft chce byť vynálezca. TREND sa na to bol pozrieť v centrále spoločnosti v americkom Redmonde.
Od roku 1986 je Microsoft nedeliteľnou súčasťou Seattlu Zdroj: Microsoft
Nielen softvérová firma
Počítač je dnes bežný pracovný nástroj, nenájdeme ho vari len v kováčskej dielni. A viac ako 91 percent z pol druha miliardy počítačov na celom svete funguje na Windowse. Sen Billa Gatesa, s ktorým Microsoft zakladal, sa teda splnil. S. Nadella pred troma rokmi priniesol novú stratégiu, mobile-first, cloud-first. Čo sa dá voľne preložiť tak, že firma sa zameriava na mobilné platformy a na cloud. Cloudovej časti sa celkom darí. Patrí k najviac rastúcim a ziskovým oddeleniam firmy. Napríklad v nedávnom skončenom fiškálnom kvartáli narástli tržby z cloudových služieb o 14 percent na 6,9 miliardy dolárov. Celkové tržby stúpli „len“ o dvanásť percent na 24,5 miliardy dolárov.
S mobilnou časťou to, na prvý pohľad, vyzerá horšie. Operačný systém Windows Mobile, pokus Microsoftu konkurovať Applu a Googlu, je čistý prepadák. No Microsoft chápe mobile-first ako mobilitu, pod ktorú spadajú aj hardvérové Surface a rôzne aplikácie. V týchto oblastiach sa firme darí celkom slušne. A práve v nich sa sústreďujú inovácie, ktoré sú výsledkom transformácie firmy.
Priamo v areáli centrály má Microsoft fabriku na prototypy
Centrála Microsoftu neďaleko Seattlu na severozápade USA je mesto samo osebe. Na presun z jednej budovy do inej slúžia desiatky firemných autobusov a osobných áut. Objednať sa dajú, samozrejme, cez mobilnú aplikáciu. Zamestnanci tak majú k dispozícii vlastný podnikový Uber. Na otázku, prečo v areáli vidieť menej bicyklov, keď ich trend vo svete narastá, dostávame pragmatickú odpoveď. V oblasti Seattlu nie je počas celého roka núdza o dážď.
Prehliadku začíname v budove s označením 1 pri jazierku Lake Bill. Microsoft ju postavil v roku 1986 na pozemku s rozlohou 0,36 štvorcového kilometra. Dnes sa celý kampus rozprestiera na ploche viac ako dvoch štvorcových kilometrov. Je na ňom dohromady 125 budov. Kancelárie a laboratóriá poskytujú 1,5 milióna štvorcových metrov priestorov pre viac ako 41-tisíc zamestnancov. Nechýba futbalové a kriketové ihrisko. Minimálne to futbalové, respektíve soccerové (kvôli jazykovej korektnosti), bolo plné dokonca aj počas pracovného času.Celý kampus je akoby umiestnený v lese. Žiadna budova nemá viac než štyri poschodia, takmer z každého okna vidieť strom, doslova na dotyk vzdialený. Na druhej strane, ako to v Spojených štátoch býva zvykom, parkovacích miest sú tisícky. Možno sa to zmení po rozšírení samojazdiacich áut. Aj do tejto oblasti sa Microsoft v lete tohto roku pustil. Na platformu Apollo, za ktorou stojí firma Baidu, bude poskytovať cloudové zázemie.
Garáž pre zamestnancov má všetko potrebné vybavenie pre realizáciu nápadov Zdroj: Marián Biel
Fabrika v centrále
Priamo v areáli centrály má Microsoft výrobnú fabriku. Aspoň tak budova číslo 87 plná
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?