S akými cieľmi ste pred viac ako rokom do VGP prišli?
Uteká to veľmi rýchlo, počas toho obdobia sa náš slovenský tím významne rozrástol. Každopádne naším cieľom je ďalej rozvíjať úspešný koncept VGP, ktorý je postavený na vysokej funkčnej a technickej kvalite budov, rovnako ako na mimoriadnom dôraze na udržateľnosť. Vieme, že logistické nehnuteľnosti je možné stavať a spravovať udržateľným a technologicky vyspelým spôsobom, čo je prospešné nielen pre životné prostredie, ale aj pohodu ľudí, ktorí v našich parkoch pracujú. Zameriavame sa na ekologickú certifikáciu budov, konkrétne na Slovensku medzinárodne uznávaným systémom BREEAM, keď pri novostavbách cielime na certifikáciu BREEAM Excellent. Zároveň ako skupina sa usilujeme o budovanie nášho portfólia v súlade s taxonómiou EÚ a priebežne pracujeme na znižovaní našej uhlíkovej stopy v súlade s cieľmi zladenými a schválenými v rámci iniciatívy Science Based Targets (SBTi).
Trh s priemyselnými nehnuteľnosťami je už dlhšie ťahúňom realitného trhu v rámci celého regiónu CEE. Myslíte si, že tento stav a s tým súvisiaci záujem nájomcov bude pokračovať?
Áno, predpokladám, že tento trend bude pokračovať. Počas pandémie covidu-19 vzrástol dopyt po priemyselných nehnuteľnostiach v súvislosti s rozmachom e-commerce a takisto po priestoroch v kontexte skracovania dodávateľských reťazcov a presúvania časti výroby do Európy. Pokiaľ by malo dôjsť k nejakému oslabeniu dopytu, očakávam, že pôjde iba o krátkodobý jav.
Čo považujete za kľúčové faktory úspechu VGP v takomto konkurenčnom prostredí?
Našu orientáciu na klientov, keď dodávame priestory priamo na mieru podľa konkrétnych požiadaviek firiem. Chceme, aby sa naši klienti mohli plne sústrediť na svoj biznis a nemuseli riešiť nič v súvislosti so samotnými priemyselnými priestormi. To znamená, že nehnuteľnostnú stránku môžu nechať kompletne na nás. Priestory im prispôsobíme na mieru a navyše použijeme také riešenia, ktoré budú čo najefektívnejšie pre následnú prevádzku.
S tým úzko súvisí aj hojne diskutovaná udržateľnosť. Ako sa konkrétne premieta do vašich realizácií?
Počas výstavby používame ako šetrné materiály, tak postupy znižujúce emisie CO2. Nájomcom ponúkame zelenú energiu prostredníctvom fotovoltických strešných systémov a spotrebu im umožňujeme merať a regulovať. Vo firmách zároveň podporujeme prechod na ekologický vozový park, či už ide o elektrické vysokozdvižné vozíky, alebo osobné a nákladné automobily, tým, že v našich areáloch umiestňujeme dobíjacie stanice. Súčasne dbáme na zadržiavanie dažďovej vody, účinné nakladanie s odpadmi a dobrú dostupnosť našich parkov verejnou dopravou. Takisto je typické veľké množstvo zelene a výsadba stromov v našich areáloch, aby sme vytvorili príjemné prostredie pre miestnych zamestnancov.
Aké sú hlavné stratégie, ktoré vás vedú pri výbere lokalít?
Naše parky sa nachádzajú v blízkosti hlavných cestných ťahov pri rozľahlejších aglomeráciách, typicky pri zjazde z diaľnice na okraji väčšieho mesta. Keď hovoríme konkrétne, v tuzemsku ide o Bratislavu, Malacky a Zvolen. To sú všetko prvotriedne lokality. Naše parky sú tu situované na strategických miestach ako v rámci daného mikroregiónu, tak v kontexte celého Slovenska a jeho napojenia na susedné štáty. Staviame tam, kde nechýba kvalifikovaná pracovná sila.
Pri Bratislave má VGP dokonca najrozsiahlejší park na Slovensku. Ako funguje práve tunajšia lokalita?
Bratislavský park patrí medzi najväčšie logistické parky nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Park je unikátny svojou vynikajúcou lokalitou len pätnásť minút cesty autom od centra Bratislavy. Máme tu kombináciu nájomcov z rôznych odvetví vrátane firiem špecializujúcich sa na logistiku poslednej míle. V tejto chvíli už stoja prvé štyri haly a ďalšie sú vo fáze prípravy. Počas realizácie parku úzko spolupracujeme s miestnymi samosprávami. Chceme, aby sa v ňom dobre fungovalo nielen našim klientom, ale aby súčasne prispieval k rozvoju širšieho okolia i celého regiónu.