Pandémia ukázala, že mesto alebo štvrť, v ktorej žijeme, môže tvoriť celý náš mikrokozmos. Dostupnosť služieb, zelene, športovísk či kvalita ovzdušia sa stali ešte dôležitejšími než predtým. Mestá v sebe koncentrujú ľudskú aktivitu od vzdelávania, kultúry a spoločenských aktivít až po pracovné príležitosti. Preto je dôležité, aby prinášali riešenia a odpovede na súčasné výzvy.
Na skok od nás
Viaceré úspešné mestá pristupujú k adaptácii na klimatické zmeny, nové formy bývania, sociálnu inklúziu i celoživotné vzdelávanie, teda na veci, ktoré budú potrebné pri nových formách práce či spôsobe života, komplexne. Len takéto mestá úspešne priťahujú obyvateľov a ponúkajú vysokú kvalitu života. Ak je reč o mestách budúcnosti, k najmodernejším metropolám sveta patrí aj neďaleká Viedeň, ktorá dlhodobo kraľuje rebríčkom spokojnosti so životom v meste ako v najlepšom na svete.
Na pozadí úspešného mixu, ktorý tvorí inteligentné a príjemné mesto na život, sú vo väčšine prípadov aj technológie a inovácie. Viedeň vo svojej stratégii kladie veľký dôraz na technológie aj zelené a udržateľné témy. Ich cieľom je jednoduché a transparentné riadenie mesta pomocou technológií a dát. Technológie používajú vo Viedni napríklad pri plánovaní. Počítačová simulácia v priebehu pár minút navrhne scenáre, ako by mohla štvrť vyzerať na základe požiadaviek na bývanie, občiansku vybavenosť i kancelárie. Zohľadní pri tom trendy v počasí, smer vetra či slnečnosť tak, aby výsledkom bolo príjemné prostredie na bývanie, prácu a trávenie času vonku.
Druhým príkladom je prepojenie smart technológií s dlhodobým plánom na rozvoj miest a prepletenie mesta, výskumu, vzdelávania a podnikateľského sektora. Toto je prístup severských krajín, ktoré považujú vzdelávanie za kľúčové, stavajú na spolupráci a aktívnom zapájaní obyvateľov. Barcelona a Amsterdam sú zasa mestá, ktoré sa zameriavajú na zodpovedné a transparentné využívanie umelej inteligencie a dát.
„Pre mňa je inšpiráciou mesto Eindhoven, ktoré funguje ako veľké laboratórium,“ prezrádza pre TREND splnomocnenkyňa hlavného mesta SR Bratislavy pre inovácie Petra Dzurovčinová. Dodáva, že v úvode 20. storočia bol Eindhoven domovom továrne Philips a rýchlo sa rozvíjal. Po zatvorení továrne mesto začalo upadať, ale podnikavý duch Holanďanov sa zameral na príležitosti a chcel stavať na technologickom dedičstve.
„Mesto spolu s partnermi z výskumu, akademického sektora a biznisu prilákalo 15-tisíc vysokokvalifikovaných pracovníkov a viedlo k vytvoreniu nových štvrtí, ktoré sú zamerané na nové spôsoby komunitného a udržateľného bývania a ďalšie na testovanie autonómnych spôsobov dopravy.“
Ak sa podarí vybudovať mesto budúcnosti Neom, Európa nebude od Saudov kupovať ropu, ale vodík
Sci-fi mesto v púšti
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?