Aká je pozícia rodinných firiem v rakúskej ekonomike? Na Slovensku sa táto vrstva ešte len tvorí.
Rakúskej ekonomike rodinné firmy dominujú. Nepredstavujú síce väčšinu z najväčších firiem registrovaných na burze, ale ide o veľkých zamestnávateľov, kde starý otec, otec a synovia sú akcionármi.
Niektoré odborné odhady hovoria, že tretina bohatých rodín príde o majetok do ďalšej generácie, dve tretiny do dvoch generácií. Súhlasíte s týmito číslami?
Myslím, že je skôr pravdepodobný postup, že jedna generácia bohatstvo vytvorí, druhá uchová a tretia premárni. Sú, samozrejme, výnimky, existujú rodinné firmy pretrvávajúce desať aj pätnásť generácií a dokonca expandujú. Ale závisí to od pravidiel vnútri rodiny, od schopnosti mať dobré rodinné vedenie a zvládnuté riešenie rodinných sporov. Ak takéto pravidlá chýbajú, tak je veľmi pravdepodobný ten trojgeneračný vývoj – vytvoriť, ochrániť, premárniť.
Často však zakladateľ rodinného podniku nemá čas na stanovenie takých pravidiel, väčšinou pracuje a na rodinu veľa času nemá.
Vzdelávanie nástupcov nemôže byť delegované na nikoho iného. Musí to urobiť samotná hlava rodiny. Ak napríklad má tri deti, musí zblízka vidieť, ako sa vyvíjajú, aký majú charakter, intelekt a ktorý z nich bude najlepším vodcom, prípadne tým ostatným prideliť ďalšie funkcie v rodinnom podniku.
Čiže ak chcem vybudovať stabilný rodinný podnik, nemôžem preferovať prácu pred rodinou?
Nie, musíte byť blízko obom stranám. Inak hrozí, že vaša rodinná firma bude zničená, zmizne. Príkladom úspešných rodinných podnikov, a naprieč Európou ich je mnoho, je napríklad Volkswagen, Henkel. Všade dominuje jedna rodina a všade sú veľmi sofistikované pravidlá vzájomných vzťahov, rozhodovania.
Napríklad trusty, nadácie pomôžu preniesť rodinný biznis generáciou, ktorá o jeho riadenie až taký záujem nemá, na ďalšiu, ktorá sa už možno chytí?
Áno. Napríklad nadácie sú veľmi užitočným nástrojom, ak máte mnoho nasledovníkov. Sú rodiny, kde je päť, šesť, desať detí. Niektoré sa zaujímajú o chod firmy, niektoré nie. Môžete podiely detí s nižším záujmom vložiť do nadácie, tá zodpovedá za ich zhodnocovanie a vypláca im dividendy. A deti, ktoré sa zaujímajú, môžu firmu viesť.
Na Slovensku v oblasti rôznych trustov, rodinných holdingov stále nemáme plnohodnotnú legislatívu. Preto ľudia, ktorí nad nimi uvažujú, sú sčasti aj tlačení do krajín ako Luxembursko či Holandsko.
Rakúsko má v tomto celkom slušnú legislatívu zvanú Privatstiftung – súkromná nadácia. Využíva ich veľa rodín, čo je v niektorých prípadoch aj rozumné, na to, ako ochrániť a štruktúrovať rodinné firmy a bohatstvo.
Pri tom štruktúrovaní nie sú v súčasnosti opatrnejší kvôli celkovému dianiu okolo daňových rajov?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?